Protesty francouzských odborářů proti prezidentu Macronovi; Reprofoto: Ruptly.tv

Protesty francouzských odborářů proti prezidentu Macronovi; Reprofoto: Ruptly.tv

Zahraniční

PROTESTY: Tlak na Macrona sílí. Ke žlutým vestám se přidaly francouzské odbory

Na výzvu největší francouzské odborové ústředny CGT demonstrovalo v úterý po celé Francii několik desítek tisíc lidí. K odborářské akci se poprvé přidali i aktivisté hnutí takzvaných žlutých vest, kteří až dosud hleděli na odbory s nedůvěrou, napsala agentura AFP.

Odbory mají stejné požadavky jako žluté vesty

„Naše požadavky jsou shodné. Je třeba být spolu,“ uvedla penzistka Brigitte, která podle svých slov pobírá penzi ve výši 680 eur (asi 17 500 Kč). Přidala se k „žlutým vestám“, ale tvrdí, že „nastala chvíle, kdy se všechny boje musí spojit, protože bez sblížení stran a odborů nedosáhneme ničeho“.„Jsou to už tři měsíce, co demonstrujeme, a je třeba se posunout dál, a tak jsme udělali tento krok: odbory nás vyzvaly, tak jsme tady. Uvidíme, zda (odboráři) odpoví, až je zavoláme,“ prohlásil podle agentury AFP Fabrice, jeden z aktivistů.

Stávkovali i studenti a státní zaměstnanci

Univerzitu v Bordeaux zablokovali studenti. Stávka byla ohlášena v pařížském dopravním podniku RATP, železnicích SNCF či v rozhlase Radio France. Podle ministerstva školství stávkovali učitelé a učitelky. V Paříži, kde byla například uzavřena Eiffelova věž, se generální tajemník CGT Philippe Martinez zúčastnil pochodu od radnice na náměstí Svornosti. Přitom ještě v listopadu odmítal jakékoli spojení s „žlutými vestami” kvůli jejich výpadům proti daním a kvůli obavám z oživení krajní pravice.

Demonstrující žádají odstoupení Macrona

Režimu prezidenta Macrona se i přes stále brutálnější zásahy bezpečnostních složek a stoupající počet zatčených demonstrantů nedaří potlačit protesty, které trvají už skoro 3 měsíce. Většina Francouzů mu už nevěří, že chce skutečně něco změnit na své dosavadní politice zaměřené na podporu bohatých a zhoršování životních podmínek pro sociálně slabé občany a požadují jeho odstoupení.

Rudolf Hruboň