Energie je samozřejmě válečnou zbraní. Putinova armáda se při svém útoku zaměřuje na ukrajinské sklady paliva, dodavatelské řetězce a rafinerie. Odříznutí přístupu druhé strany k benzínu, naftě a benzínu je vyzkoušená a osvědčená taktika, jak získat vojenskou převahu. Ve svém článku to uvádí americký časopis Time (viz ZDE).
Energetická válka funguje
Putinova energetická válka se nyní šíří mimo Ukrajinu. Rozhodnutí ruského státního plynárenského gigantu Gazprom z konce dubna o přerušení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska je prvním vzkazem evropským zemím, že to Rusko s podmínkami placení v rublech myslí vážně. Efektivitu energie jako nástroje zahraniční politiky Rusko pochopilo již dávno. V roce 2009 uzavřelo plyn na Ukrajinu a pro sousední evropské země, což je jedna z mnoha takových epizod, ve snaze dostat Ukrajinu na kolena uprostřed kruté zimy. Fungovalo to. Kyjev byl nucen kromě jiných ústupků přijmout desetiletou dohodu o tranzitu plynu s Moskvou za jejích podmínek.
Rusko prozatím vyhrává
V této hře zatím Rusko vyhrává. Válka, kterou rozpoutalo, se možná nepodobá Putinovi, ale jeho předpoklad, že Evropa a velká část rozvojového světa budou energeticky příliš nejisté, než aby vyvolaly smysluplnou reakci, když vojensky zaútočil na Ukrajinu, se zatím ukázal jako správný. Navzdory prohlášení Německa z 28. dubna, že upustí od svého odporu vůči uvalení energetického embarga EU – alespoň na ropu a zemní plyn – vůči Rusku, mezi členskými státy zůstává obtížné vyjednávání o tom, jakou formu by takový zákaz měl mít a jaký bude harmonogram jeho zavádění. Dosud tedy zůstává pravdou, že EU při zavádění energetického embarga proti Rusku selhala.
EU dále Rusko financuje
V roce 2021 pocházelo 60 % ruských příjmů z exportu energií. Zatímco k 7. dubnu dala Evropa Kyjevu přes 1 miliardu eur na podporu ukrajinského boje proti ruské invazi, ve stejném období zaplatila Rusku 35 miliard eur za dovoz energií. Jinými slovy, Evropa jednou rukou financuje ruský útok na svého menšího souseda, protože stále nakupuje ruské energie, zatímco druhou rukou sankcionuje další ruské aktivity. I když země EU sypou na Ukrajinu zbraně a pomoc, zatím se nepřinutily zbavit se ruského medvěda. Rusko si tuto situaci užívá, protože zůstává světovou energetickou a komoditní velmocí, uzavírá svůj článek časopis Time.
Zpracoval Rudolf Hruboň