Rusko měsíc po zavedení bezprecedentních západních sankcí konsoliduje ekonomiku. Už nyní se rubl dostal na hodnoty před invazí. Rusku se totiž daří západní sankce, které měly hodnotu rublu srazit, úspěšně obcházet. Uvádí se to v článku listu The Washington Post (viz ZDE).
Růst poptávky po rublu
Vladimir Putin nařídil vývozcům směnit většinu příjmů v tvrdých měnách za rubly a poptávka po nich tak silně vzrostla. Kreml přišel s požadavkem, aby odběratelé ruského plynu platili za dodávky v rublech. Putin pak podepsal dekret, podle kterého odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek. Podle dekretu mají zahraniční kupci peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Pokračující vývoz ropy a plynu tedy Putinově záměru značně pomáhá. Tím, že pokračuje vývoz ropy a plynu, který tvoří podstatnou část ruských příjmů, je zajištěn i stálý přísun tvrdé měny, která je pak převedena na rubly.
Přísná politika centrální banky
Jak uvedl list Washington Post, za posílením rublu stojí zčásti Centrální banka Ruské federace. Ta zavedla přísné limity ohledně směny, výběru či převodu tvrdé měny do zámoří. Větší roli ale hraje právě vývoz ropy a plynu, který tvrdou měnu přináší do Ruska. Mezi podstatné sankce Západu totiž patřilo zmrazení zahraničních devizových rezerv centrální banky, aby Rusko nemohlo používat své zásoby dolarů a eur k nákupu rublů, čímž by zvedlo hodnotu této měny. Rusko ale tuto sankci obešlo, když začala centrální banka od všech vyvážejících společností požadovat, aby 80 procent příjmů v tvrdých měnách směnila za rubly.
Evropa energeticky závislá na Rusku
Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy když zajišťuje přes 40 procent spotřeby plynu v unii. Na ruském plynu jsou pak nejvíce závislé Česko a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. U Německa podle dat Eurostatu podíl ruského plynu na dodávkách činí 65 procent. Ministr průmyslu Jozef Síkela přiznal, že Česko má zásoby plynu přibližně jen na jeden měsíc. Pokud bude Rusko nuceno zastavit své dodávky na Západ, může ropu a plyn prodat Číně nebo Indii. Právě Indie ruský útok neodsuzuje a nyní nakoupila ropu z Ruska díky západním sankcím s výraznou slevou.
Zpracoval Rudolf Hruboň