Armádní generál Mark A. Milley, předseda sboru náčelníků štábů; Foto: Wikimedia Commons

Armádní generál Mark A. Milley, předseda sboru náčelníků štábů; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

THE WASHINGTON POST: Americký generál zabránil válce s Čínou

Šéf sboru náčelníků spojených štábů Mark Milley dvakrát tajně volal svému čínskému protějšku kvůli obavám, že tehdejší prezident Spojených států Donald Trump by mohl kvůli hrozící porážce ve volbách rozpoutat válku s Čínou. Uvádí to americký list The Washington Post (viz ZDE).

Reálná hrozba amerického útoku

Uvádí se to v knize Peril (Nebezpečí), kterou napsal novinář Bob Woodward, který odhalil aféru Watergate, a reportér listu The Washington Post Robert Costa. Předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley zavolal čínskému generálovi Li Cuo-čchengovi nejprve 30. října 2020, tedy čtyři dny před americkými prezidentskými volbami, a podruhé 8. ledna, tedy dva dny poté, co Trumpovi příznivci obsadili budovu amerického Kongresu. „Generále Li, chci vás ujistit, že americká vláda je stabilní a vše bude v pořádku,” řekl Milley v prvním telefonickém rozhovoru.

Volal mu, protože zpravodajské služby naznačovaly, že kvůli vojenskému cvičení v Jihočínském moři a kvůli Trumpovým nepřátelským výrokům vůči Pekingu je Čína přesvědčena, že USA chystají útok. „Nezaútočíme na vás ani proti vám neprovedeme žádné bojové operace,” ujistil ho tehdy Milley. Zašel však ještě dál, když čínskému generálovi slíbil, že pokud by se USA chystaly zaútočit, tak ho předem varuje. „Generále Li, vy a já se známe pět let. Kdybychom na vás zaútočili, včas vám zavolám. Nebude to překvapení,” prohlásil podle knihy Milley.

Zamezil použití jaderných zbraní

Poté, co Donald Trump prezidentské volby prohrál, podnikl Milley v lednu sérii kroků, které měly zabránit případnému rozkazu odcházejícího prezidenta k odpálení jaderných zbraní. Vysoce postaveným armádním představitelům nařídil, aby bez jeho vědomí nepřijímali rozkazy od někoho jiného. „Nikdy nevíte, co je prezidentův spouštěcí bod,” řekl generál podřízeným. Podruhé volal Milley Limu 8. ledna, tehdy se mu ho však dařilo přesvědčit hůře, že USA nezaútočí. „Jsme na sto procent stabilní. Vše je v pořádku, jen demokracie může být někdy odfláknutá,” řekl.

Podle autorů generál věděl, proč s ním Li nesouhlasí. Souhlasil totiž s předsedkyní Sněmovny reprezentantů, demokratkou Nancy Pelosiovou, že Trumpovi ochably mentální schopnosti. Milleymu dala v telefonátu najevo své obavy zcela otevřeně. Snažím se vám říct, že když ho nedokázali odradit od útoku na Kapitol, kdo ví, co udělá příště. A je ve vedení Bílého domu někdo, kdo dělá něco jiného, než že mu leze do jeho tlustého zadku? Vy víte, že je šílený, řekla mu Pelosiová. Milley jí podle knihy odpověděl, že s ní ve všem souhlasí.

Zpracoval Rudolf Hruboň