Ilustrační foto: flickr.com / U.S. Army/Jonathan C. Thibault

Ilustrační foto: flickr.com / U.S. Army/Jonathan C. Thibault

Zahraniční

THE TIMES: V USA začalo vojenské cvičení simulující boj s ruskou armádou v Evropě

V poušti Mojave ve Spojených státech začala společná cvičení Spojených států, Velké Británie a Austrálie „Project Convergence“ simulující vojenské operace proti ruským jednotkám v Evropě, napsal v pátek britský list The Times (viz ZDE).

Simulace bojů na Ukrajině

Jak uvádí článek, asi 450 britských vojáků, včetně příslušníků elitní jednotky Rangers, odjelo do Kalifornie, aby se zúčastnilo 14-denního cvičení na vojenské základně Fort Irvine, aby si procvičili bojové operace v otevřené krajině pouště, které připomínají ukrajinské stepi. Spolu s nimi se výcvikových akcí účastní armáda z USA a Austrálie. Výcvikové akce podle deníku napodobují bojové akce v podmínkách přítomnosti ruských jednotek v Evropě.

Ukrajinský skanzen v USA

Americké výcvikové středisko zabírá plochu asi 1,6 tisíce kilometrů čtverečních, na kterých vyrostly realistické makety osad a dalších infrastrukturních zařízení, ve kterých „žijí“ speciálně naverbovaní „rusky mluvící lidé“. Komunikace mezi nimi probíhá osobně i na internetu – pro cvičení speciálně vytvořené lokální sociální sítě Twitter a Facebook – pomocí kterých civilisté v jednom scénáři organizují masové nepokoje kvůli špatnému zacházení s nimi americkými vojáky, kteří pak musí tyto nepokoje potlačovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň