Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentský výkonný úřad Ruska / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentský výkonný úřad Ruska / Wikimedia Commons

Ekonomika

THE TELEGRAPH: Putinovo ultimátum ovlivnilo rozhodnutí EU

Varování ruského prezidenta Vladimira Putina donutilo Evropskou unii opustit myšlenku zavedení cenového stropu plynu, píše Tom Rees pro britský deník The Telegraph (viz ZDE).

Hrozba zastavení dodávek

„Brusel nezačal omezovat cenu ruského plynu po Putinově varování o pozastavení dodávek v případě takového rozhodnutí,“ píše se v článku. Podle Reese ministři na posledním jednání požádali Evropskou komisi, aby vypracovala podrobný plán na zmírnění napětí na energetických trzích. Pozorovatel dodává, že Evropa v současnosti zažívá akutní krizi způsobenou prudkým růstem cen energií a jejich nedostatkem„Ministři v Bruselu se naléhavě snaží připravit na krutou zimu,“ uzavírá článek. Ruský prezident Vladimir Putin v komentáři k myšlenkám na omezení cen ruských energetických zdrojů řekl, že Západ není v pozici, aby mohl diktovat své podmínky Moskvě. Vyzval euroatlantické vůdce, aby se vzpamatovali.

Světová energetická krize

Západní země čelí rostoucím cenám energií a prudkému nárůstu inflace po uvalení sankcí proti Moskvě a politice opuštění ruských paliv. V důsledku růstu cen pohonných hmot, především plynu, průmysl ve Spojených státech a evropských zemích do značné míry ztratil své konkurenční výhody, což se projevilo i v dalších oblastech ekonomiky. Šéfové unijních ministerstev energetiky na pátečním mimořádném jednání jednali o dalších opatřeních, která by mohla být v EU zavedena kvůli vysokým cenám energií, včetně možnosti zastropování cen ruského plynu. Zkoumala také možnost uložit spotřebitelům povinnost snížit spotřebu elektřiny ve špičce a uvalit stropy na příjmy společnostem, které vyrábějí elektřinu za nízké náklady a mají neočekávané zisky z vysokých cen.

Zpracoval Rudolf Hruboň