Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

THE TELEGRAPH: Bez ruského plynu bude Evropa čelit velkým problémům

Evropské země mají aktuálně zásoby plynu na měsíc a půl. V případě tvrdých sankcí a odmítnutí dodávek z Ruské federace čeká Evropu vážná krize. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph v článku analytika Toma Reese (viz ZDE).

Zásobníky jsou zaplněny jen z jedné třetiny

„Pokud se přeruší dovoz energie z Ruska, pak německá ekonomika utrpí tu nejtěžší ránu,“ píše se v článku. Jak upřesnil Rees, sklady na daném kontinentu jsou v současnosti zaplněny z 33 %. Obsahují 33 miliard kubíků plynu, které vydrží zhruba do dubna. Za poslední rok se cena tohoto zdroje zvýšila. Experti odhadují, že v případě negativních geopolitických scénářů přestane do Evropské unie proudit ruské palivo a poté cena této suroviny vzroste ještě více.

Údajná invaze jako záminka pro sankce

Západ v posledních měsících obviňuje Moskvu z přípravy „vpádu“ na Ukrajinu a hrozí sankcemi, a to i v energetice. Rusko opakovaně odmítlo zprávy o „invazi“ a zdůraznilo, že je Západ používá jako záminku pro hromadění většího počtu jednotek NATO v blízkosti hranic země. Kromě toho dál přicházejí prognózy války mezi Moskvou a Kyjevem, a to ze Spojených států amerických a Velké Británie, a to i navzdory návratu ruských jednotek na místa jejich nasazení po manévrech.

Zpracoval Rudolf Hruboň