Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

THE SPECTATOR: Putin vyhrává „válku nervů“ se Západem

Kyjev se obává, že Západ bude ochotnější jednat s Ruskem kvůli hrozícímu nedostatku energie, píše ukrajinská novinářka Světlana Morenecová v článku pro britský časopis The Spectator (viz ZDE).

Protiruské sankce Západ bolí

“Na Ukrajině se obávají, že Putin vyhrává válku nervů se Západem, který bude pokračovat v ústupcích Rusku, i když to maskuje rutinními prohlášeními o podpoře kyjevského režimu,” uvedla Morenecová. Podle autorky o tom svědčí rozhodnutí kanadského premiéra Justina Trudeaua poslat do Německa turbínu , která je nezbytná pro zvýšení dodávek plynu přes plynovod Nord Stream. Dříve to Ottawa odmítla kvůli protiruským sankcím. “Vždy byla otázka, zda bude Západ stejně rozhodný v otázce sankcí vůči Moskvě, až se začne potýkat s obtížemi. Tento týden se přiblížil tomu, že připustil, že důsledky restriktivních opatření mohou být příliš závažné,” uvedl novinářka.

Snížení dodávek kvůli turbíně

Nord Stream je nyní hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropy. Gazprom v polovině června oznámil, že je nucen snížit čerpání z plánovaných 167 milionů metrů krychlových denně na 67, což vysvětluje průtahy v práci německého Siemensu, který kvůli kanadským sankcím vůči ruské společnosti nemůže vrátit turbínu z kompresorové stanice Portovaja z opravy. Minulý týden bylo rozhodnuto, že turbína bude vrácena do Německa a odtud bude dodána Gazpromu. Tiskový tajemník ruského prezidenta označil situaci s plynovodem za technologický problém a zdůraznil, že Moskva nikdy nepoužila dodávky paliv k potrestání někoho, ale energetické zdroje prodává výhradně pro zvýšení blahobytu Rusů a na komerční bázi.

Zpracoval Rudolf Hruboň