Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Zahraniční

THE GUARDIAN: Vyslání tanků na Ukrajinu ukazuje zapojení Západu do války s Ruskem

Dodávky tanků na Ukrajinu jasně ukazují účast Západu ve válce proti Rusku a činí osud kyjevských úřadů závislým na Spojených státech. Tento názor ve středu vyjádřil Martin Kettle, komentátor britského listu The Guardian (viz ZDE).

Tanky válku nerozhodnou

Podle pozorovatele přesun západních tanků na Ukrajinu nepomůže co nejdříve ukončit konflikt na území republiky, a to i proto, že se bavíme o přesunu jen asi 100 bojových vozidel, která pravděpodobně nebudou stačit porazit Ruskou federaci a jehož doručení na frontu bude trvat několik měsíců. Tato dodávka tanků nicméně naznačuje, že konflikt přešel do fáze „války Západu proti Rusku.”

Německá vláda ve středu potvrdila, že pošle Ukrajině 14 tanků Leopard 2 ze zásob německých ozbrojených sil a vydá povolení k reexportu do dalších zemí. Podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse by první tanky Leopard mohly být Ukrajině dodány zhruba za tři až čtyři měsíce. Americký prezident Joe Biden ve středu informoval, že Washington pošle na Ukrajinu 31 tanků Abrams. Britský premiér Rishi Sunak již dříve oznámil, že Londýn pošle na Ukrajinu 14 britských hlavních bojových tanků Challenger 2, 200 dalších obrněných vozidel, další dělostřeleckou munici a různé typy raket.

Zpracoval Rudolf Hruboň