Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zahraniční

THE GUARDIAN: Vrazi novináře Chášukdžího žijí v luxusu

Členové komanda, které zavraždilo saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, žijí v luxusních vilách, odhaluje ve svém článku britský list The Guardian (viz ZDE).

Výsměch spravedlnosti

Podle deníku to vrhá pochybnosti na tvrzení Rijádu, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Nejméně tři odsouzení muži za podíl na vraždě novináře Džamála Chašukdžího přesto žijí a pracují v luxusních rezidencích ve vládním bezpečnostním areálu v Rijádu. S odvoláním na zdroj blízký saúdskoarabské tajné službě o tom ve čtvrtek informoval britský list The Guardian. Dotyční podle něj žijí ve vilách a budovách spravovaných saúdskoarabskou bezpečnostní agenturou a nemusí být ve věznici. Podle zdroje této informace mohou odsouzené často navštěvovat rodiny a mají právo využívat tělocvičnu a pracovní prostory.

Vražda na příkaz korunního prince

Novinář Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA, byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Tělo se nikdy nenašlo. Saúdská Arábie původně smrt novináře popírala, pak ji přiznala a nakonec postavila několik lidí před soud. Proces byl ale všeobecně kritizovaný, někteří ze skupiny sice dostali tresty smrti, které ale byly později změněné na doživotí. Hlavní úloha byla ale připsána korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi, který k vraždě dal podle mnohých příkaz. Západ odsoudil Saúdskou Arábii pouze formálně a USA se zemí pokračují v úzké ekonomické spolupráci.

Zpracoval Rudolf Hruboň