Start rakety Trident II (D-5); Foto: Wikimedia Commons

Start rakety Trident II (D-5); Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

THE GUARDIAN: Velká Británie obnovuje po 30 letech jaderné zbrojení

Britský předseda vlády Boris Johnson v úterý oznámí, že země po 30 letech skončí s programem stabilního odzbrojování a zvýší o 40% limit pro jaderné hlavice Trident, které se mohou nacházet v zemi, informoval britský Guardian (viz ZDE).

Zvýšení limitu o 40%

Guardian se odvolává na uniklou kopii dokumentu, která se týká strategie přípravy na válku a zahraniční politiky země. V oblasti zbrojení se změny týkají navýšení počtu hlavic ze 180 na 260. Rakety Trident se uskladňují na strategické ponorky, které jsou jejich nosiči v případě bojového použití. Minimálně jedna jaderná britská ponorka nesoucí rakety Trident je vždy na moři.

Podle slov Guardianu, uniklý dokument o 100 stránkách říká, že zvýšení počtu jaderných hlavic reaguje na „vyvíjející se bezpečnostní prostředí“ a „vznikající množství technologických a doktrinálních hrozeb“ pro zemi. Rusko přitom bylo označeno za „aktivní hrozbu“ pro Velkou Británii, zatímco Čína byla označena za „systematickou výzvu“. V dokumentu se také hovoří o tom, že existuje pravděpodobnost, že do roku 2030 se podaří nějaké teroristické skupině vykonat chemický, biologický či jaderný útok.

Rakety Trident

Raketa Trident je z ponorky odpalovaná balistická raketa nesoucí jaderné hlavice. Navrhla ji americká společnost Lockheed Martin Space Systems. Start rakety probíhá vždy z ponořené ponorky. Rakety Trident jsou součástí výzbroje čtrnácti aktivních amerických jaderných raketových ponorek třídy Ohio a čtyřech britských ponorek třídy Vanguard.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň