Administrativa prezidenta Donalda Trumpa přerušila kontakt s vyšetřovateli OSN, kteří mají na starosti případy možného porušování práv a svobod obyvatel Spojených států. Podle odborníků může chování Washingtonu vytvořit nebezpečný precedent. Píše to ve svém článku britský list The Guardian (viz ZDE).
Trump přerušil spolupráci na protest proti kritice
Zdánlivě bez odůvodnění přestalo americké ministerstvo zahraničí spolupracovat se zvláštními zpravodaji OSN. Ti působí jako nezávislí kontroloři míry chudoby, svobody projevu, spravedlnosti, nebo stavu lidských práv v různých částech světa. Zvláštní zpravodaje ignoruje také Bílý dům. Zastavení komunikace podle listu The Guardian časově odpovídá zveřejnění šetření zvláštního zpravodaje OSN Philipa Alstona o extrémní chudobě v USA. Alston v něm tvrdě kritizoval Trumpovu administrativu, a to především za podobu daňové reformy z roku 2017.
Sociální nerovnosti se v USA prohlubují
Podle zpravodaje nový zákon dramaticky přispěl majetným a ještě více prohloubil nerovnost mezi chudými a bohatými, která je v USA z celosvětového pohledu dlouhodobě výrazná. „Viděl jsem, jak lidem po zahradách tečou splašky, protože si nemohou dovolit septik,“ popisoval Alston v červnu 2018 před Radou OSN pro lidská práva. Tehdejší velvyslankyně USA při OSN Nikky Haleyová Alstonův report odmítla jako „zavádějící a politicky motivovaný“ a zpravodajce označila za zaujatého.
Nebezpečný precedent
„USA posílají celému světu zprávu, že pokud nespolupracujete se zpravodaji OSN, tak se nic neděje. To je závažná rána pro systém vytvořený po druhé světové válce, který má zajistit, aby porušování lidských práv už nikdy nebylo smeteno ze stolu jako ‚domácí záležitost‘,“ uvedl k situaci Jamil Dakwara z Amerického svazu občanských svobod. Odklon Trumpovy administrativy od mezinárodně uznávaného přístupu k ochraně lidských práv je pozorovatelný v americké domácí i zahraniční politice. Po vystoupení z Rady pro lidská práva Donald Trump Spojené národy překvapil také podporou saúdského prince Muhammada bin Salmána v kauze zavražděného novináře Chášukdžího.
Rudolf Hruboň