George Soros; Foto: Jeff Ooi / Wikimedia Commons

George Soros; Foto: Jeff Ooi / Wikimedia Commons

Zahraniční

THE GUARDIAN: Soros v rozhovoru přiznal, že financoval Čaputovou

Kontroverzní americký spekulant a finančník maďarského původu George Soros v rozhovoru pro britský deník The Guardian (viz ZDE) přiznal, že mimo jiné poskytl finance slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové.

Soros ovlivňuje vývoj v mnoha zemích světa

„Když se podívám na seznam lidí nebo hnutí či zemí, které na mě útočí, vyvolává to ve mně pocit, že asi něco dělám správně. Jsem hrdý na to, jaké mám nepřátele,“ prohlásil 89-letý rodák z Budapešti. Výpady svých oponentů si prý nebere osobně. „Neshody mezi námi nejsou osobní, ale ideologické, jsme zastánci opačných světonázorů,“ míní. Americký miliardář už několik desetiletí investuje obří sumy do své nadační sítě Open Society Foundations (OSF), která se po celém světě snaží zasahovat do vývoje v různých zemích podle Sorosových představ. Jak připomíná The Guardian, v posledních letech bývá čím dále tím častěji prezentován jako „nemilosrdný padouch z bondovky“, jehož cílem je rozvracet národy nebo posilovat nelegální migraci.

Přispěl k převratu na Ukrajině, financoval Čaputovou

V reakci na otázku, který z jeho projektů mu přináší největší potěšení, hovořil Soros o Ukrajině, kde jeho nadace v minulosti podporovala řadu různých iniciativ. „Vezměte si zemi jako je Ukrajina: prošla několika revolucemi, přičemž každá z nich selhala, a teď tam měli ‘svobodné a spravedlivé’ volby,“ tvrdil Soros. Zkušenost jej prý naučila, že k dosažení skutečného úspěchu jsou potřeba desetiletí. Podle agentury DPA Soros do loňského roku vložil do svých nadací více než 30 miliard dolarů (okolo 700 miliard Kč). Od roku 1992 funguje pobočka OSF i v Praze a prostředky z finančníkovy nadace získala před svým vstupem do politiky také dnešní slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jak přiznal Soros v rozhovoru.

Rudolf Hruboň