Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

THE GUARDIAN: Sankce proti Rusku udělaly Putina silnějším než kdy jindy

Ekonomická válka, kterou rozpoutaly západní země proti Rusku, selhala a prezident Vladimir Putin se stal silnějším než kdy dříve, píše britský list The Guardian (viz ZDE).

Nedomyšlené a kontraproduktivní

Podle Simona Jenkinse, autora článku, se protiruské sankce staly nejvíce nedomyšleným a kontraproduktivním rozhodnutím v novodobé historii. Udělali Putina silnějším: Rusko zvýšilo export do asijských zemí, což vedlo k bezprecedentnímu přebytku jeho platební bilance a rubl se letos stal jednou z nejsilnějších světových měn když od ledna posílil již téměř o 50 procent. Mezitím se západní země propadly do recese, poznamenává Jenkins.

Nástup plynového hladu

“Realita ekonomických restrikcí vůči Moskvě je taková, že vedla k odplatě. Nejistota se rozšířila ve Spojeném království, Francii, Itálii a USA. Německo a Maďarsko trpící plynovým hladem jsou blízko k tanci na melodii Vladimira Putina,” uvedl komentátor. Životní náklady obyvatel všude stoupají. „Britští lídři Liz Trussová a Rishi Sunak soutěží ve válečné rétorice a slibují zpřísnění sankcí bez jediného slova účelu. Přesto pokud naznačíte skepticismus ohledně toho, budete dehonestováni,“ dodal.

Bumerang protiruských sankcí

Po zahájení ruské vojenské speciální operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny Západ zesílil sankční tlak na Moskvu. Evropská unie již zavedla sedm balíčků omezení, včetně embarga na uhlí a ropu. To vše se již proměnilo v problémy pro samotný Západ, což vyvolalo prudký nárůst inflace a cen potravin a benzínu. Politika zadržování a oslabování Ruska je podle Vladimira Putina dlouhodobou strategií Západu a sankce zasadily vážnou ránu celé globální ekonomice. Přesto je ruský prezident přesvědčen, že současné události udělají tlustou čáru za globální dominancí Západu jak v politice, tak v ekonomice.

Zpracoval Rudolf Hruboň