Moskva vítězí v ekonomické válce, kterou proti ní Západ před třemi měsíci rozpoutal, píše ve svém článku ekonomický redaktor britského listu The Guardian Larry Elliott (viz ZDE).
Rusko má dostatek financí
Podle autora článku bylo uvalení sankcí vnímáno jako nejlepší z těchto dvou možností: sankce nebo vojenský zásah. Nyní se však ukázalo, že restrikce nefungují, jak by měly, protože ceny plynu a ropy, které Rusko vyváží , jen vzrostly. Rusko dostává dostatek financí na pokračování speciální vojenské operace díky zlepšené obchodní bilanci – poměru hodnoty vyváženého zboží k hodnotě dováženého. S částečným zákazem dovozu ruské ropy vyhlášeným Evropskou unií navíc vzrostly náklady na ropné produkty na světovém trhu, což Kremlu zajistilo další finanční úspěch, uvedl Elliott. Rusko také nemá problém najít pro své zboží další kupce: například export ropy do Číny vzrostl v dubnu oproti loňskému roku o více než 50 %.
Západní ekonomiky oběťmi sankcí
Lídři EU dosáhli v úterý večer politické dohody o šestém balíčku sankcí, který mimo jiné zahrnuje postupné uvalení embarga na dovoz ropy z Ruska. Ekonom předpovídá západním zemím v této souvislosti nezáviděníhodný osud: vyšší úrokové sazby z úvěrů a rostoucí nezaměstnanost. Problémy budou zvláště patrné v Evropské unii, protože je více závislá na ruském plynu než Velká Británie. Inflace ve Spojeném království mezitím láme rekordy a dosahuje devíti procent, což je nejvíce za posledních 40 let. Totéž platí pro ceny benzínu. Obecně platí, že západní ekonomiky vstoupily do období pomalého záporného růstu, staly se obětí stagnace i inflace podobné situaci v 70. letech, uzavírá Elliott.
Zpracoval Rudolf Hruboň