Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

THE GUARDIAN: Pentagon testuje systém masového sledování občanů v USA

Ministerstvo obrany USA v šesti státech zkouší systém masového sledování pomocí experimentálních stratostatů. Informuje o tom britský list The Guardian (viz ZDE) s odkazem na dokumenty, které byly podány do americké Federální komunikační komise (FCC).

Sledování s pomocí bezpilotních balónů ve stratosféře

Jak bylo uvedeno v jednom z dokumentů, společnost Sierra Nevada Corporation podala přihlášku na „provedení zkoušky sítě nad Jižní Dakotou pro organizaci stabilního dohledu.” Podle The Guardian se zkoušek zúčastní do 25 bezpilotních létacích aparátů, které jsou rozmístěny ve stratosféře na výšce více než 19 kilometrů. Nacházejí se nad Jižní Dakotou, některými části Minnesoty, Iowy, Wisconsinu a Missouri. Létající aparáty jsou zařízené vyspělými radiolokačními systémy, pomocí kterých se dá zároveň zmonitorovat pohyb jednotlivých dopravných prostředků v jakýkoli čas a v jakémkoli počasí. Zkoušky jsou oficiálně zdůvodněny “zabráněním nelegálního obchodu s drogami a hrozbě pro vnitřní bezpečnost“ a probíhají na základě objednávky Jižního velení armády USA (Southcom). Federální komunikační komise USA schválila provádění zkoušek od poloviny července do září tohoto roku.

Ohrožení soukromí občanů

Nemyslíme si, že by americká města měla podléhat dohledu na velké ploše, kdy by každé vozidlo mohlo být sledováno kamkoliv jede,” prohlásil k tomu Jay Stanley, vedoucí analytik politiky v Americké unii občanských svobod. “Dokonce i v testech stále shromažďují spoustu údajů o Američanech: kdo jede do odborového domu, kostela, mešity, na Alzheimerovu kliniku. Je znepokojivé slyšet, že tyto testy jsou prováděny armádou,” dodal Jay Stanley. Z dokumentů FCC není jasné, zda jsou testy Southcomu v USA spojeny s jakýmkoli aktivním vyšetřováním narkotik nebo boje proti terorismu. Žádná ze zúčastněných stran také neodpověděla, zda budou údaje o pohybu vozidel vymazány, uloženy nebo předány jiným federálním nebo místním institucím.

Rudolf Hruboň