Ilustrační foto: Menendj

Ilustrační foto: Menendj

Zahraniční

THE GUARDIAN: EU nabídla rozdělit teroristy na nebezpečné a užitečné

“Komplexní stíhání zahraničních bojovníků vracejících se z Iráku a Sýrie do Evropy je kontraproduktivní. Někteří z žoldáků by měl být rehabilitováni a dokonce použiti pro účely propagandy proti náboru nových členů do řad militantních skupin”, řekl koordinátor EU pro boj proti terorismu Gilles de Kershof. Napsal to britský deník The Guardian ve svém článku.

Vysoce postavený evropský úředník kritizoval belgickou vládu kvůli absenci plánu práce s těmi občany, kteří se připojili k radikálním skupinám, jako je tzv. Islámský stát, zúčastnili se vojenských akcí na Středním východě, ale pak se vrátili do Evropy.

“Pokud neexistuje žádný důkaz, že se aktivně zapojili do džihádu, pak jejich umístění do vězení je to nejhorší řešení. Například, jestliže jen překročili hranice a strávili týden v organizaci, ale neúčastnili se vojenské činnosti nebo byli vojáci čtvrté úrovně, kteří když viděli např. popravu utekli s tím, že to byla chyba”, řekl de Kerchove.

Podle jeho názoru zklamaní radikálové ISIS mohou být vystaveni ve vězení ještě větší radikalizaci, zatímco on vidí více životaschopnou alternativu ve formě rehabilitačních programů. “Vězení – to je hlavní inkubátor radikalismu. Proto, když není nutno umístit do vězení ty, jejichž ruce nejsou potřísněné krví a kteří jsou upřímně připraveni se podílet na rehabilitačních programech, tak proč ne a my se o to snažíme”, uvedl dále Kerchove.

Bezpečnostní analytici ale poznamenávají, že Kerchove již neuvedl, jak by měli být navrátilci prověřováni, aby bylo spolehlivě zjištěno, že se nepodíleli na žádných násilnostech. Na jejich výpovědi se samozřejmě nedá spolehnout a nezávislé získání podrobných a hodnověrných informací o činnosti konkrétních lidí ve službách militantních skupin je velmi obtížné.

Rudolf Hruboň