Zajatý bojovník Islámského státu; Foto: Ahmad Shamlo Fard / Wikimedia Commons

Zajatý bojovník Islámského státu; Foto: Ahmad Shamlo Fard / Wikimedia Commons

Zahraniční

THE GUARDIAN: Belgie chce přivézt ze Sýrie domů své zajatce podezřelé z terorismu

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podobný krok se chystají učinit i další evropské země. Uvádí se to v článku britského deníku The Guardian (viz ZDE).

Kurdové střeží zajaté bojovníky ISIS

Kurdové střeží na severu Sýrie tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými. Právě tuto oblast napadlo Turecko a ohrozilo tak střežení těchto vězňů. Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Minulý víkend z jednoho z táborů uprchlo 800 zajatců, mezi nimiž byli i členové IS a jejich rodiny, když bylo v rámci turecké ofenzivy zasaženo jedno z vězení. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

Další evropské státy se zřejmě přidají

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni. K tomu, aby si státy převzaly své občany ze syrských věznic, opakovaně vyzývaly USA a také Kurdové. Ti zahájili stahování jižně od zóny určené Tureckem a souhlasili s tím, aby jejich místo zaujala syrská armáda, již podporuje Rusko. Proti tomu nemá nic ani Ankara. Kdo převezme zajatecké tábory, zatím není jasné.

Rudolf Hruboň