Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

THE ECONOMIST: Ruská ekonomika zvyšuje aktivitu na pozadí recese v Evropě

Zatímco Evropa upadá do recese, ruská ekonomika se na rozdíl od negativních prognóz zotavuje, píše ekonomický magazín The Economist (viz ZDE).

Rusko se vyhnulo hluboké recesi

“V ekonomické válce mezi Ruskem a Západem nastal choulostivý okamžik. Zatímco Evropa balancuje na pokraji hluboké recese, ekonomická situace v Rusku se zlepšuje,” píše se v článku. Částečná mobilizace vedla k odchodu asi 300 tisíc lidí a obyvatelstvo podle publikace v září vybralo z bankovních vkladů ekvivalent 14 miliard dolarů. Navzdory těmto potížím se ruské ekonomice podařilo vyhnout se hluboké recesi, poznamenává The Economist a jako potvrzení cituje data z investiční banky Goldman Sachs. Její ekonomové měří měsíční “index současné podnikatelské aktivity”, podle kterého vypadá situace v Rusku jako celku lépe než ve velkých evropských zemích – Itálii , Francii , Německu a Velké Británii.

Zlepšení prognózy vývoje ekonomiky

Je také naznačeno, že se zotavil objem výroby v automobilovém průmyslu, který byl ještě před pár měsíci blízko nuly. To, jak píší autoři článku, svědčí o tom, že se výrobcům podařilo nahradit dodávky ze západních zemí. “V dolarovém vyjádření měsíční dovoz do Ruska téměř překonal průměr za loňský rok,” uvádí zpráva. Článek navíc připomněl nedávnou zprávu Mezinárodního měnového fondu, v níž MMF opět zlepšil prognózu ruské ekonomiky: v tomto roce se nyní očekává pokles pouze o 3,4 % proti červencové prognóze o šest procent, i když v dubnová prognóze uváděl, že HDP země klesne až o 8,5 %. Údaje ruské Sberbank navíc naznačují oživení spotřebitelské aktivity.

Zpracoval Rudolf Hruboň