Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Ekonomika

THE ECONOMIST: Ruská ekonomika prokázala připravenost na západní sankce

Ruská ekonomika odolala tlaku bezprecedentních západních sankcí a místo úplného kolapsu ji čeká jen malá recese, píše odborný list The Economist (viz ZDE).

Ruská ekonomika prokázala odolnost

Ruská ekonomika se vzpírá předpovědím kolapsu, i když západní země zavedly bezprecedentní sankce. Nedávná data tento názor dále podporují. Za pomoci kapitálových kontrol a vysokých úrokových sazeb je nyní rubl stejně cenný, jako byl před ruskou invazí na Ukrajinu koncem února. Zdá se, že Rusko drží krok s platbami svých dluhopisů v cizích měnách. Reálná ekonomika se ukázala být „překvapivě odolná“ navzdory rostoucím cenám, stažení některých západních společností z trhu a zdražení přepravy zboží.

Uzavřenost ekonomiky jako výhoda

Podle systému sledování výdajů Sberbank Rusové po březnovém poklesu opět utrácejí peníze zcela volně v kavárnách, barech a restauracích. Centrální banka 29. dubna snížila svou klíčovou úrokovou sazbu ze 17 na 14 procent, protože finanční obavy ohledně ruské ekonomiky se nepochybně zmenšují. Podle názoru ekonomů důležitou roli při potlačování následků sankcí sehrála uzavřenost ruského ekonomického systému . The Economist však označil za ještě významnější faktor ruský energetický sektor.

Růst prodeje fosilních paliv o 80%

Podle finského think-tanku Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší od zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině totiž Rusko vyvezlo po moři a potrubím fosilní paliva v hodnotě nejméně 65 miliard dolarů. “V prvním čtvrtletí roku 2022 tak tržby Ruska z prodeje uhlovodíků vzrostly oproti stejnému období loňského roku o více než 80 procent,“ uvádějí závěrem autoři článku odborného listu The Economist.

Zpracoval Rudolf Hruboň