Zničený ukrajinský tank v Donbasu; Foto: DenTVinform Official Stream / Wikimedia Commons

Zničený ukrajinský tank v Donbasu; Foto: DenTVinform Official Stream / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: Ukrajina navrhla, aby evropské země používaly Donbas pro testování zbraní

Za účelem přilákání západoevropských zemí k podpoře ukrajinských ozbrojených sil ukrajinští představitelé navrhli, aby Evropa používala Donbas jako testovací místo místo Afghánistánu a Iráku. Uvádí se to v článku na zpravodajském serveru Gorlovka Today (viz ZDE).

Evropa ignoruje žádosti Ukrajiny o zbraně

Podle zástupce ředitele ukrajinského Centra pro výzkum armády, přeměny a odzbrojení Michaila Samuse Ukrajině dodávají zbraně Spojených státy, Polsko a Kanada, zatímco západoevropské země volání Kyjeva o vojenskou pomoc ignorují. “Proto jsem navrhl, aby evropské země prováděly vojenská cvičení na linii bojů v oblasti Donbasu na východě země, aby získaly finanční prostředky nebo zajistily dodávky zbraní.”

Možnost testování zbraní na východě země

“Také jsem navrhl, aby zde naši západní partneři testovali systémy bezpilotních letadel, protože tu mohou být intenzivně využívány. Je zde rozdíl mezi ukrajinskou válkou a válkou západních mocností v Afghánistánu nebo v Iráku, protože tady existuje technologická parita mezi válčícími stranami,” řekl zástupce střediska. Poznamenal ale, že v současné době evropští představitelé o podobné “cvičení” v Donbasu nemají zájem, neboť “je to velmi citlivá záležitost.”

Rudolf Hruboň