Trosky po útoku 11. září 2001; Foto: Wikimedia Commons

Trosky po útoku 11. září 2001; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

TERORISTÉ Z 11.ZÁŘÍ měli podporu z USA, říká bývalý agent FBI

Nejméně dva z teroristů, kteří zaútočili 11. září 2001 v USA, měli zřejmě ve Spojených státech podpůrnou síť, uvedl bývalý agent FBI Danny Gonzales v rozhovoru pro server CBS News (viz ZDE).

Únosci měli podpůrnou síť

„Devatenáct únosců nemůže spáchat masovou vraždu tří tisíc lidí samo,“ uvedl Gonzales, který pomáhal atentáty z 11. září vyšetřovat, pro server CBS News. „S ohledem na to, na co jste přišel, věříte, že únosci měli v USA podpůrnou síť?“ chtěla vědět novinářka CBS News Catherine Herridgeová, která s Gonzalesem vedla jeho první televizní rozhovor o vyšetřování. „Ovšem,“ uvedl. Nemůžu to komentovat, ale nemusíte být agent FBI s 26 lety zkušeností, aby vám to došlo.“ Gonzales pracoval na operaci Encore, která vyšetřovala roli dvou z atentátníků, kteří žili v americkém San Diegu. Její výsledky jsou dosud utajené. Z odtajněných dokumentů k operaci Encore by se veřejnost hodně naučila, řekl Gonzales. Myslí si, že by to docela změnilo její pohled na události 11. září.

Podezřelá Saúdská Arábie

Rodiny obětí teroristických útoků z 11. září zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech. Během procesu se americké vlády dovolávaly státního tajemství, které znemožnilo zveřejnění některých dokumentů. Spojené státy si za pět dní připomenou 20. výročí útoků na „dvojčata“ Světového obchodního centra (WTO) a Pentagon. Ceremonie v New Yorku se má zúčastnit i prezident Biden. Devatenáct únosců tehdy uneslo čtyři letadla komerčních linek American Airlines a United Airlines. Dvě z letadel narazila do „dvojčat“, třetí do Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry u města Shanksville v Pensylvánii. Pravděpodobně mělo narazit do Bílého domu nebo Kapitolu ve Washingtonu.

Zpracoval Rudolf Hruboň