Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Zahraniční

TERORISMUS se ve Švédsku se vymyká kontrole

Podle policejních statistik došlo ve Švédsku od ledna do konce července tohoto roku již ke 120 pumovým útokům. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Nárůst terorismu o hrozivých 45%

Oproti stejnému období roku 2018, kdy došlo k 83 pumovým útokům, se jedná o nárůst o 45 %. Situace je vážná hlavně na jihu Švédska, kde proběhlo již 44 pumových útoků. “V současné době můžeme o příčinách jen spekulovat. Máme stále větší problém s trestnou činností a sociálním vyloučením,” řekla Petra Stenkulová, hlavní policejní vyšetřovatelka švédského jižního regionu. “Je možné, že v porovnání s nedávnou minulostí, je dnes dynamit dostupnější, zatímco je nyní těžší dostat se ke zbraním.” Podle švédského Úřadu pro ochranu a připravenost komunity je dnes terorismus v celém Švédsku reálnou hrozbou, a proto se na teroristické útoky musí připravit i menší obce.

Růst počtu znásilnění a sexuálních útoků

Zvyšuje se také tempo růstu počtu znásilnění a sexuálních útoků. Jen v malebném švédském univerzitním městě Uppsala, v jehož centru se 80 % dívek necítí bezpečně, došlo na začátku srpna během čtyř dnů ke čtyřem znásilněním a pokusům o znásilnění. Ve Stockholmu došlo během srpnového mládežnického festivalu “Jsme Stockholm” ke dvěma znásilněním a asi deseti dalším sexuálním trestným činům. Na letním festivalu “Tanec a legrace” v Piteå proběhlo skupinové znásilnění, kterého se zúčastnilo deset mužů.

Růst kriminality postihuje i mládež

Další skupinou obyvatelstva, která v zemi trpí, protože právo a pořádek vzaly za své, jsou švédské děti. Podle švédské Rady pro prevenci kriminality došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu případů okradení mladých lidí. Počet ohlášených krádeží, jejichž cílem byly osoby mladší 18 let, se výrazně zvýšil jen během několika let, z 1.084 nahlášených případů v roce 2015 na 1.896 v roce 2018 – to je nárůst o 75 %. V roce 2019 bylo prozatím ohlášeno 1 247 případů okradení mladých lidí. Zdá se, že premiér Löfven nad Švédskem skutečně ztratil kontrolu.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň