Pas zadrženého amerického žoldáka; Foto: Venezuelský prezidentský palác

Pas zadrženého amerického žoldáka; Foto: Venezuelský prezidentský palác

Zahraniční

TERORISMUS: Američan zadržený ve Venezuele měl odvézt Madura do USA

Jeden ze dvou amerických občanů, kteří byli ve Venezuele zadrženi za pokus o svržení prezidenta Madura, promluvil o plánech diverzantů. Nicolás Maduro měl být podle jeho slov zajmut a letecky dopraven do USA.

Pokus o invazi

Videozáznam výslechu Lucase Denmana, zaměstnance americké soukromé bezpečnostní společnosti Silvercopp, byl zveřejněn na Twitteru Madura. Měli jsme dorazit do Venezuely, dostat se do Caracasu a obsadit letiště <…> bylo nutné zajistit přistání letadel a export prezidenta Madura do Spojených států, uvedl zadržený.

Zadržený americký žoldák Lucas Denmann; Foto: Twitter

Venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol 3. května informoval o zabránění námořní invazi kolumbijských militantů. Podle údajů ministerstva se diverzanti pokusili dostat do země na rychlých člunech. Předseda ústavního shromáždění Diosdado Cabello upřesnil, že bylo zabito osm útočníků a dva byli zadrženi. Později se objevila informace o dalších osmi zadržených. Maduro sdělil, že mezi účastníky útoku jsou dva Američané, osobní strážci amerického prezidenta.

USA účast odmítají

Washington naopak nepotvrzuje zadržení svých občanů. Podle ministra zahraničí Mike Pompea prý zahájí Spojené státy „proces zjišťování, zda jsou to skutečně Američané“Pokud se Madurův režim rozhodne je zadržet, použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom se pokusili je vrátit,“ dodal ale překvapivě Pompeo. Předtím americký prezident Donald Trump a šéf Pentagonu Mark Esper uvedli, že Washington prý nemá s těmito událostmi nic společného.

USA se dlouhodobě snaží o destabilizaci

Spojené státy se snaží o svržení vlády legitimně zvoleného prezidenta Nicoláse Madura od minulého roku. Místo něj plánují dosadit loutkového prezidenta a vůdce opozice Juan Guaidóa, který jim na oplátku za to slibuje předat ropné bohatství země (viz ZDE). Guaidó organizuje s podporou americké zpravodajské služby CIA diverzní činnost z Kolumbie, se kterou proto Venezuela již vloni přerušila diplomatické styky (viz ZDE). Venezuele ale pomáhá Rusko a díky tomu se jí podařilo prozatím odrazit veškeré útoky a pokusy o destabilizaci situace v zemi.

Rudolf Hruboň