Ruský tenista Daniil Medveděv na Wimbledonu v roce 2019; Foto: Carine / Wikimedia Commons

Ruský tenista Daniil Medveděv na Wimbledonu v roce 2019; Foto: Carine / Wikimedia Commons

Zahraniční

TENISTÉ PROTESTUJÍ proti vyloučení Rusů z Wimbledonu

Britská vláda vytrvale tlačila na pořadatele největšího tenisového turnaje Wimbledonu a uspěla. Na travnatém grandslamu se na základě toho nemohou kvůli válce na Ukrajině představit ruští a běloruští hráči. Uvádí to ve svém článku britský list Daily Mail (viz ZDE).

Hráčské asociace protestují

Když v dubnu padlo rozhodnutí, asociace ATP i WTA okamžitě vyjádřily jasný nesouhlas. Wimbledon stejně jako všechny ostatní grandslamy nespadá – na rozdíl od jiných turnajů – do gesce asociací ATP a WTA. Může tak dělat mnoho rozhodnutí nezávisle na nich, třeba odepřít bez souhlasu jindy šéfujících sdružení Rusům a Bělorusům start. Především mužská ATP nechce jen frustrovaně přihlížet. Na Wimbledonu se standardně sbírají body do žebříčku ATP stejně jako na jiných turnajích. Právě toho chce ATP využít. Zúčtování má mít takovou podobu, že na Wimbledonu nebudou moct hráči posbírat žádné body a vylepšit si tak postavení v žebříčku. Na grandslamech se hraje až o 2000 bodů, které logicky připadají vítězi. Turnaj by tak přišel o něco málo ze své obrovské prestiže. Obdobnou revoltu už řeší i ženská WTA.

Hráčská rada je pro

Daily Telegraph doplňuje, že schůze představitelů ATP se konaly už minulý týden během turnaje v Madridu a pokračovat mají ve čtvrtek a pátek během antukového podniku v Římě. Samotná hráčská rada je podle všeho zvažované variantě velmi nakloněna. Mezi její členy patří i Roger Federer, Rafael Nadal, Andy Murray nebo Felix Auger-Aliassime. Nadal i například Novak Djokovič se veřejně postavili proti vyloučení ruských tenistů, které znamená, že v Londýně bude v létě chybět i světová dvojka Daniil Medveděv. „Vím, jak vás válka poznamená. V Srbsku si všichni pamatujeme, co se stalo v roce 1999. Nicméně ani tak nemůžu podpořit rozhodnutí Wimbledonu, které je prostě šílené. Když se politika smíchá se sportem, je to špatně,“ vzkázal Djokovič.

Zpracoval Rudolf Hruboň