Americký stíhací letoun F-16; Foto: Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun F-16; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

TCHAJ-WAN: Armádní letectvo pohřešuje stíhačku F-16. Lety byly pozastaveny

Letectvo Tchaj-wanu pozastavilo lety všech stíhaček F-16 poté, co bylo včera s jednou z nich ztraceno spojení. Letadlo a pilot nebyli dosud nalezeni, oznámila ve středu Centrální informační agentura Tchaj-wanu. Uvedla to agentura Bloomberg (viz ZDE).

Pátrací akce pokračuje

Stíhačka F-16 zmizela v úterý večer z radarů nad vodami u východního pobřeží ostrova brzy po vzletu z letecké základny v okresu Chua-lien během cvičného letu. Osud pilota není zatím znám, nebyla také zjištěna příčina incidentu, pátrací a záchranná operace pokračují„Pátrací a záchranná operace je v daném okamžiku naší nejvyšší prioritou. Letectvo kvůli kontrole zakázalo lety všech F-16,“ prohlásila prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen, jejíž slova uvádí agentura.

Již sedmá havárie

Podle informací vojáků zmizelá stíhačka celkem nalétala 2 861 hodin, prošla pravidelnou technickou obsluhou ve dnech 23. srpna až 19. září, a nalétala poté 52 hodin v 52 misích. Od roku 1997 došlo na Tchaj-wanu k nejméně sedmi haváriím za účasti F-16, v katastrofách zahynuli dva piloti, jeden byl zraněn a dalších pět je pohřešováno. V minulém měsíci havarovala během cvičného letu u pobřeží Tchaj-wanu jiná stíhačka – F-5E, pilot zahynul, i když se dokázal katapultovat.

46 let starý letoun

F-16 Fighting Falcon je v základní verzi jednomotorový, jednomístný, víceúčelový, stíhací letoun americké výroby. Prototyp letounu vzlétl již v roce 1974, od roku 1978 je zařazen do služby. Kromě aktivní služby v jednotkách amerického letectva se Američanům podařilo jej prodat do dalších 25 podřízených či závislých zemí. Nehody tohoto typu letouny jsou velmi časté (viz např. ZDE a ZDE) – F-16 tak patří mezi nejvíce havarující stíhací letouny novodobé vojenské historie.

Zpracoval Rudolf Hruboň