Bývalý studentský vůdce Šimon Pánek, zakladatel organizace Člověk v tísni; Foto: Tynaw / Wikimedia Commons

Bývalý studentský vůdce Šimon Pánek, zakladatel organizace Člověk v tísni; Foto: Tynaw / Wikimedia Commons

Zahraniční

TASS: Člověk v tísni verboval v Rusku účastníky nezákonných akcí

Česká nevládní organizace „Člověk v tísni“, jejíž činnost v Rusku byla ruským ministerstvem spravedlnosti uznána za nežádoucí, se zapojila do náboru a výcviku jednotlivců k účasti na nezákonných protestech. Uvádí se to v článku agentury TASS (viz ZDE).

Charita jako zástěrka

V pátek TASS uvedl, že člen státní komise ruské Dumy Adalbi Shkhagoshev vyšetřuje zasahování cizích zemí do vnitřních záležitostí Ruska. Shkhagoshev poznamenal, že tato organizace se oficiálně prezentovala jako charita. “Možná se věnují nějaké charitě, ale tohle je jen zástěrka,” řekl Shkhagoshev, který je také členem výboru Dumy pro bezpečnost a boj proti korupci. Podle něj organizace ve skutečnosti Rusy otevřeně najímala a učila je „jak se správně chovat během protestních shromáždění“. “Přímo navádějí lidi k protestům a cvičí je zde i v zahraničí,” dodal poslanec. “Tato organizace je pouze virtuální základnou, virtuálním střediskem pro školení těch agentů, o kterých mluvíme, kteří se pak stanou předáky, kurátory a koordinátory těchto protestních nálad, řekl člen komise Státní dumy. “Jednoduše řečeno, jedná se o nábor protestů.” 

Zjišťování nálad obyvatel

Shkhagoshev poznamenal, že nevládní organizace „Člověk v tísni“ pracovala v roce 2004 na severním Kavkaze, kde byla její pobočka uzavřena, ale po několika letech se zaměstnanci organizace do regionu vrátili. Navíc nyní pracují v Donbassu. Poslanec také uvedl, že při práci se žádostmi o pomoc v konkrétní zemi nebo regionu tato organizace žádá místní obyvatele, aby vyplnili speciální dotazníky, které odhalí sociální náladu. “Prostřednictvím tohoto dotazníku odhalují důležité informace, které potom využívají ve své činnosti,” uvedl zdroj. Podle Shkhagosheva činí roční rozpočet organizace 80 milionů EUR. „Dostávají peníze ze Spojených států, přímo od nechvalně známé Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Druhým zdrojem je britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj,“ uzavřel náměstek.

Organizace Člověk v tísni

Organizace byla založena v roce 1992 pod názvem Nadace Lidových novin, od roku 1994 jako Nadace Člověk v tísni při České televizi. Pod současným názvem funguje od roku 1999. Organizace Člověk v tísni již působila ve více než 50 zemích světa. Prezentuje se jako “humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace.” Zpočátku se organizace věnovala hlavně humanitární pomoci, později ale začala čím dále tím více působit v oblasti politiky. Organizuje hlavně v zahraničí různé výcvikové tábory pro odpůrce tamních režimů. V roce 2016 mezi hlavní zdroje příjmů Člověka v tísni patřily především zahraniční státní rozpočty (USA, Velká Británie), prostředky EU (Evropská komise a delegace EU), státní rozpočet ČR (cca 200 milionů ročně), prostředky zahraničních vlád a agentur OSN, nadací a nevládních organizací, dary od jednotlivců a firem, vlastní výnosy, místní rozpočty a operační programy.

Rudolf Hruboň