Mluvčí Tálibánu Muhammad Naim; Foto: Repro RT Arabia

Mluvčí Tálibánu Muhammad Naim; Foto: Repro RT Arabia

Zahraniční

TÁLIBÁN: Svět musí pochopit afghánskou realitu

“Svět musí pochopit afghánskou realitu”, prohlásil v rozhovoru pro zpravodajskou televizi RT Arabia mluvčí Tálibánu Muhammad Naim (viz ZDE).

Tálibán postupuje bez většího odporu

V úvodu rozhovoru Naim na otázku moderátora, zda Tálibán převzal kontrolu nad 10 provinciemi země v průběhu jednoho týdne silou a nebo zda přešly pod jeho správu dobrovolně, odpověděl: “To byste se museli zeptat lidí. Použili jsme jen nezbytně nutnou sílu. Afghánskou armádu porážíme přes to, že má mohutnou finanční a politickou podporu z jiných zemí. Jak jinak si vysvětlit, že jsme za dobu něco více přes týden obsadili deset velkých provincií?”

Chceme mít dobré vztahy se všemi

Na další otázku, zda se Tálibán neobává opětovné izolace, mluvčí hnutí odpověděl: “Chceme mít dobré vztahy se všemi zeměmi světa, zejména se sousedními státy v regionu. Chceme vysvětlit afghánskou realitu i zemím, které ji stále nechápou. Jsou to státy, které přes 20 let okupovaly naši zem. Tyto země investovaly do války proti nám obrovské částky, se kterými ale zmizeli lidé spojení s prozápadním loutkovým režimem do zahraničí,” pokračoval Muhammad Naim.

Tálibán reprezentuje zájmy lidu

“Tyto státy dobře znají obrovskou korupci mezi těmito kolaboranty. Přesto stále podporují režim, který nedokáže kontrolovat ani sám sebe. Opakovali jsme to na mnoha setkáních s představiteli těchto států. Tyto země musí pochopit, kdo skutečně reprezentuje zájmy afghánského lidu. Lidí, kteří v životě vyznávají určité hodnoty a pravidla, které je potřeba dodržovat,” uzavřel vyjádření pro zpravodajskou televizi RT Arabia mluvčí Tálibánu Muhammad Naim.

Zpracoval Rudolf Hruboň