Ilustrační foto: Abdulbasir Ilgor (VOA) / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Abdulbasir Ilgor (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

TÁLIBÁN představí novou vládu. Život v zemi se má brzy vrátit k normálu

Tálibán představí novou afghánskou vládu příští týden, řekl v sobotu agentuře Reuters mluvčí radikálního islamistického hnutí Zabiulláh Mudžáhid. Tálibán podle něj rovněž stojí o zachování diplomatických vztahů se Západem. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Přípravy na obnovení normálního života

Podle mluvčího hnutí již byli určeni noví představitelé do čela vrcholných státních institucí, včetně centrální banky či ministerstev zdravotnictví a školství. Jmenováni byli prý už také guvernéři a policejní šéfové naprosté většiny afghánských provincií. Banky jsou prozatím zavřené, ale Mudžáhid vyjádřil přesvědčení, že hospodářské těžkosti pominou, jakmile se pustí do práce nová vláda Tálibánu. Mudžáhid hovořil s Reuters v době, kdy se americká armáda začala stahovat z mezinárodního letiště v Kábulu, kde dohlíží na evakuaci cizinců i Afghánců prchajících před Tálibánem. Evakuační mise má skončit k 31. srpnu.

Tálibán chce dobré vztahy se Západem

Ve svém prohlášení Mudžáhid odsoudil úder amerického bezpilotního letounu ve východním Afghánistánu, při němž podle Pentagonu měli údajně zahynout dva členové jedné z odnoží Islámského státu. Tato teroristická organizace se přihlásila ke čtvrtečnímu sebevražednému atentátu, který měl za následek 13 mrtvých příslušníků amerických ozbrojených sil a desítky obětí z řad afghánských civilistů. Mudžáhid americké straně vyčetl, že Tálibán předem neinformovala. Šlo podle něj o jasný útok na afghánské území. Zároveň ale apeloval na Spojené státy a další západní země, aby zachovaly diplomatické vztahy s novou afghánskou vládou i po skončení evakuační mise.

Zpracoval Rudolf Hruboň