Kurdští bojovníci; Foto: Biji Kurdistan / Wikimedia Commons

Kurdští bojovníci; Foto: Biji Kurdistan / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: USA zradily Kurdy. Ti se teď proti Turecku spojí s kýmkoliv

Turecký prezident Erdoğan vyhlásil velkou vojenskou invazi do severní Sýrie. Mluví o ní jako o operaci “Fontána míru.” Turecká armáda má z této oblasti vyhnat kurdské jednotky a přesídlit sem z Turecka až tři miliony syrských uprchlíků. Uvádí se to v článku na serveru A2LARM.CZ (viz ZDE).

Uprchlíci jako záminka

Ještě před týdnem přitom Erdoğan řečnil v New Yorku na summitu OSN o tom, že půjde o tzv. bezpečnou zónu. Teď už všichni sledují, jak se turecká armáda šikuje podél stovek kilometrů turecko-syrské hranice, a vědí, že uprchlíci jsou jen záminka. Erdoğanovi jde o strategické území, na němž jsou všechna kurdská města, o úrodnou oblast mezi Eufratem a Tigrisem, o ropu a zemní plyn. Je zde i Kobani, město, které Kurdové ubránili před ISIS. A najdeme tady také vězení a kempy pro členy a bojovníky ISIS – jedná se 12 tisíc bojovníků a 40 tisíc žen a dětí. Z toho desetitisíce cizinců. Co s nimi bude, pokud je USA přenechají Turecku? Vždyť je známo, že Turci s ISIS obchodovali a nikdy proti němu nebojovali.

Spojenectví s kýmkoliv

Kurdové, kteří tuto oblast ubránili před Islámským státem, považují nyní Turecko za svého největšího nepřítele a jsou odhodlaní se bránit. To by ale znamenalo další krveprolití. USA se totiž začaly z oblasti stahovat, což de facto znamená zelenou pro Erdoğana. Zoufalí Kurdové chápou počínání USA jako zradu. Už před půlrokem představitelé Kurdů prohlásili, že pokud je zradí USA, budou se muset dát dohromady s Bašárem Asadem, Ruskem a Íránem. Írán ani Rusko totiž nemají zájem na tom, aby strategické území Sýrie zabralo Turecko. Budou tedy muset s Kurdy rychle sednout k jednacímu stolu a dohodnout se na společném postupu. Mají za pět minut dvanáct, pokud má Sýrie zůstat celistvou zemí. Je to nyní zřejmě jediná možnost, jak zabránit další válce na Blízkém východě, která by měla jasného vítěze: Turecko. Byla by to rychlá válka. Kurdové totiž nemají letectvo, a mají tedy nulovou šanci s tureckou armádou efektivně bojovat. Kurdům tak zřejmě nezbude než se spojit s Asadovou armádou a dovolit jí a Rusku bránit syrské hranice s Tureckem.

Rudolf Hruboň