Turecká armáda; Foto: Wikimedia Commons

Turecká armáda; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Turecko spustilo ofenzívu proti syrské armádě. S podporou NATO

Turecko v neděli oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara. Turecku v pátek vyjádřilo podporu NATO.

Ankara si nepřeje konfrontaci s Ruskem

Ankara si podle Akara ale nepřeje žádnou vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje. Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále rebelové a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobila ofenzivu a dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

Napětí mezi Tureckem a Ruskem

Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Moskvou a Ankarou, která v uplynulých měsících vyslala do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, mimořádné napětí. Syrští rebelové ve čtvrtek dobyli zpět severosyrské město Sarákib a při náletu na turecký konvoj zahynulo 33 tureckých vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel. Turecko uvedlo, že po náletech následovaly odvetné údery.

NATO podpořilo agresivní Turecko

Severoatlantická aliance slovy jejího generálního tajemníka Jense Stoltenberga vyjádřila podporu Turecku jako svému členovi při jeho agresi v Sýrii. Turecko napadlo severní Sýrii na podzim minulého roku, aby údajně vytlačilo z oblasti kurdské teroristy. NATO ani Evropská unie proti této agresi nijak zásadně neprotestovaly. Západ se nechává Erdoganem vydírat, protože je pro něj Turecko stále důležitým spojencem v boji proti Rusku.

Rudolf Hruboň