Válka v Sýrii; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Válka v Sýrii; Foto: Voice of America News / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Rusko varovalo před provokacemi s chemickými zbraněmi

Ruské centrum pro usmíření znepřátelených stran v pátek večer varovalo, že teroristé chystají v Sýrii provokaci s chemickými zbraněmi. Mají ji provést ozbrojenci z islámské teroristické organizace Tahrír al-Šám na jihu syrského Idlibu.

Sýrie má být obviněna z použití chemických zbraní

Informaci o připravované provokaci ze strany teroristů oznámil zástupce vedoucího centra, kontraadmirál Alexandr Grinkevič, a to během pátečního briefingu. Členové Tahrír al-Šám mají během provokace použít jedovaté chemické látky. „Ruské Centrum pro usmíření znepřátelených stran dostalo informaci o přípravě provokace ozbrojenci teroristické organizace Tahrír al-Šám za použití jedovatých látek v jižní části idlibské deeskalační zóny,“ uvedl Grinkevič. Kontraadmirál dále dodal, že podle získaných informací teroristé plánují provést zinscenované natáčení v oblasti Džebel-Zavíja za účasti zahraničních novinářů. Tyto záběry mají být pak šířeny napříč internetem a v médiích blízkovýchodních a západních států. Vládní síly Syrské arabské republiky mají být obviněny z nasazení chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.

Sýrie je terčem provokací opakovaně

Sýrie opakovaně odmítá obvinění, že během občanské války používala chemické zbraně. Svůj arzenál zlikvidovala po dohodě s Organizací pro zákaz chemických zbraní z roku 2013, kterou zprostředkovalo Rusko poté, co byl Damašek západními zeměmi obviněn z nasazení chemických zbraní proti civilistům. Syrská vláda obvinila z použití chemických zbraní povstalce, aby tím přiměli západní mocnosti k vojenské pomoci. Přesto v dubnu roku 2018 Spojené státy spolu s Velkou Británií a Francií podnikly letecký a raketový útok na cíle v Sýrii, aby tak podpořili islamisty bojující proti legální syrské vládě. Stalo se tak poté, co obvinily Sýrii z použití chemických zbraní ve městě Dúma. Moskva a Damašek však tvrdí, že útok byl zinscenovaný. Moskva v minulosti opakovaně varovala před možnými provokacemi s použitím chemických zbraní.

Konflikt v Sýrii trvá již 9 let

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011. Hlavní role mírového procesu se v lednu roku 2017 zhostily Rusko, Turecko a Írán, a to na konferenci v kazašské Astaně (dnes Nur-Sultan). V pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštívil Sýrii. Byla to jeho první návštěva od roku 2012. Jak informovalo ministerstvo zahraničí, během návštěvy byly projednány aktuální otázky syrského urovnání a ruská strana znovu potvrdila své odhodlání podporovat konstruktivní vnitrosyrský dialog. Jednalo se rovněž o obchodní, hospodářské, vědecké a technické spolupráci. V létě se Moskva a Damašek dohodly na rozšíření ruské letecké základny Hmímím. Přesto situace v okolí Idlibu a na severu a východě země i nadále zůstává napjatá. Při cestě ruského konvoje v Sýrii zahynul v polovině srpna po výbuchu bomby ruský generál. Stalo se tak při explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí města Dajr az-Zaur.

Rudolf Hruboň