Turecký prezident Recep Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Turecký prezident Recep Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Putin a Erdogan se dohodli na zastavení palby v Idlibu

Rusko a Turecko odsouhlasily společný dokument směřující k řešení situace v Sýrii na základě výsledků vyjednávání v Kremlu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Více než 6-hodinové jednání

Recep Erdogan uvedl, že od pátku 6. března začne běžet režim zastavení palby na území Idlibu. Rusko a Turecko se dohodly na zastavení všech bojových činností podle existující linie fronty v Idlibu, prohlásili prezidenti. Státy vytvoří bezpečnostní koridor v syrské provincii Idlib v oblasti dálnice M4, která spojuje mezi sebou Latákii a Aleppo. Rusko a Turecko od 15. března zahájí společné hlídkování na dálnici M4 v Sýrii. “V otázkách hodnocení probíhajících událostí v Sýrii Rusko ne vždy souhlasí s Tureckem, ale v kritických momentech se stranám daří nacházet společné body,” řekl prezident Vladimir Putin o výsledcích jednání se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem, která trvala více než 6 hodin.

Vyostření situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu. Podle informací ruského ministerstva obrany se do palby spolu s teroristy dostali také turečtí vojáci, kteří se však v místě neměli nacházet. V důsledku incidentu tak zahynulo 33 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno. Ruská strana přitom podnikla opatření k úplnému příměří ze syrské strany a zajistila evakuaci mrtvých a zraněných na území Turecka.

Rudolf Hruboň