Ilustrační foto: James Gordon, Wikimedia Commons

Ilustrační foto: James Gordon, Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Při tureckém ostřelování severu země bylo zabito 9 dětí

Podle ochránců lidských práv bylo při tureckém ostřelování zabito devět dětí poblíž školy v kurdském městě Tal Rifaat na severu Sýrie. Uvádí se to v článku na serveru Syrské observatoře pro lidská práva SOHR (viz ZDE).

Celkem zahynulo 10 lidí, 21 zraněno

SOHR uvedla, že spolu s 10 zabitými (9 dětí a jeden starý muž) bylo 21 lidí zraněno ostřelováním a při bojích v provinčním městě Aleppo, které leží asi 15 mil jižně od turecké hranice. Tal Rifaat je jednou z řady kurdských oblastí u tureckých hranic, které byly obsazeny při nedávné turecké invazi do severní Sýrie. Operace začala v říjnu a jejím cílem je vytlačit kurdské milice a vytvořit „bezpečnou zónu“ podél tureckých hranic se Sýrií.

Zprávou je šokován UNICEF

“Jsme šokováni a zarmouceni zprávami, že 9 dětí bylo zabito a dalších osm bylo zraněno při útocích na město Tal Rifaat. Všechny z nich byly mladší 15 let,“ uvedl ve svém prohlášení Ted Chaiban, regionální ředitel UNICEF pro Blízký východ a severní Afriku. “Tím se zvýšil počet dětí zabitých na severu Sýrie na nejméně 34 za poslední čtyři týdny.” Chaiban řekl, že počet dětí zabitých v Sýrii roste. “Za téměř devět let konfliktu byl základní princip ochrany dětí zcela ignorován,” uvedl Chaiban. “UNICEF připomíná všem stranám konfliktu v Sýrii, že děti musí být vždy chráněny, nejsou cílem a ti, kdo úmyslně zabíjí děti, budou hnáni k odpovědnosti,” dodal Chaiban.

Rudolf Hruboň