Tanky syrské armády; Foto: Zlatica Hoke (VOA) / Wikimedia Commons

Tanky syrské armády; Foto: Zlatica Hoke (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Kurdové za asistence Ruska uzavřeli dohodu s Asadem, jeho vojska vstoupí do Kobani

Libanonská televizní stanice al-Mayadeen v neděli uvedla, že syrská armáda bude do 48 hodin nasazena do města Kobani, které drží kurdské demokratické síly a v nedalekém městě Manbij, které je ovládáno Syrskými demokratickými silami. Uvádí se to ve zprávě agentury Reuters (viz ZDE).

Dohodu umožnila mediace Ruska

Ústup amerických jednotek ze Sýrie a postup tureckých a džihádistických jednotek včetně cíleného zabíjení kurdských politiků vyvolalo paniku mezi vedením kurdských ozbrojených sil. Dnes začaly přicházet informace, že vedení syrských Kurdů za mediace a pomoci Ruska uzavřelo dohodu se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Jednotky syrské armády včetně ruských speciálních sil by dle této dohody měly urychleně obsadit nejdříve oblast města Manbij a následně vstoupit i do Kobani. Hlavním důvodem je zabránit Turecku, aby okupovalo další oblasti Sýrie. Kurdské syrské demokratické síly získaly zpětnou kontrolu nad většinou pohraničního města Ras al-Ain v protiútoku, při kterém zabili 17 tureckých syrských opozičních sil, uvedl válečný monitor.

Agrese Turecka vůči Sýrii

Turecko, členský stát Severoatlantické aliance, napadl před několika dny Sýrii pod záminkou boje proti údajným “kurdským teroristům”. Turci chtějí z pásu u svých hranic vytlačit Kurdy a vytvořit tam “bezpečnou zónu”, kam by přesunuli část syrských uprchlíků. Jeho vojenské jednotky překročily na několika místech severní syrské hranice a za podpory letectva postupují na jih. K tureckým vojákům se připojili proturečtí syrští povstalci, kteří začali páchat na zajatcích a civilistech válečné zločiny. Z oblasti napadené Tureckem uprchlo již více než 100 tisíc obyvatel. Vojenskou operaci Turecka umožnilo stažení amerických jednotek z oblasti před týdnem. Některé západní země formálně zastavily vývoz zbraní do Turecka, Česká republika se ale k těmto sankcím zatím nepřipojila.

Rudolf Hruboň