Křesťané v Sýrii; Foto: Rodrigo Argenton / Wikimedia Commons

Křesťané v Sýrii; Foto: Rodrigo Argenton / Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Křesťané prchají před islamisty, které podporuje Erdoganovo Turecko

Křesťané v severní Sýrii se kvůli turecké ofenzivě obávají o svou budoucnost. Poté, co oblast opustili Američané, vzali křesťané osud do vlastních rukou. Začali sami bojovat proti radikálním syrským islamistům, kteří jsou v oblasti hlavním spojencem Turecka. Uvádí se to v článku německých novin Die Welt (viz ZDE).

Zabíjejí jako zvířata

Podle křesťanských obyvatel se k nim tito extremisté chovají brutálně „jako zvířata“, píše německý list Die Welt. Syrské islamistické milice zničily např. kostel v severosyrském Tal Abjádu. Město na hranici s Tureckem bylo jedním z prvních míst, které si podrobili radikální islamisté spojení s Ankarou. Turecko tyto ozbrojence do pozemních bojů zapojilo už 9. října na samém počátku své ofenzivy. Prezident Recep Tayyip Erdogan chce v jejím rámci zlikvidovat takzvané Lidové obranné jednotky (YPG), kurdské milice, které považuje za teroristickou organizaci. Snaží se také o vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrie, kam hodlá přemístit syrské uprchlíky z tureckého území.

Mohamedova armáda je zpět

Zničení kostela v Tal Abjádu není ojedinělý případ. Turečtí spojenci podle listu Die Welt systematicky likvidují všechny kostely a chrámy v jimi kontrolovaných městech a obcích. V severní Sýrii žije asi sto tisíc křesťanů, většina z nich v blízkosti turecké hranice. Islamisté se navíc svými záměry netají a mnoho křesťanů kvůli strachu ze severní Sýrie uprchlo. Za posledních několik let přitom severosyrští křesťané čelí už třetímu náporu radikálních islamistů. V roce 2013 region napadla Al-Káida, o rok později samozvaný Islámský stát. O něm se říká, že je poražený, nicméně některé jeho buňky jsou stále aktivní.

Rudolf Hruboň