Foto: SANA.sy

Foto: SANA.sy

Zahraniční

SÝRIE: Koalice pod vedením USA používá bomby s bílým fosforem

Američany vedená tzv. mezinárodní koalice bombardovala v Sýrii oblast farmy al-Baghouz ve východní oblasti Deir Ezzor mezinárodně zakázanými bombami s bílým fosforem. Uvádí to syrská zpravodajská agentura SANA (viz ZDE).

Záminka boj s ISIS

Místní zdroje v Deir Ezzor uvedly, že válečné letouny koalice vypálily bomby s bílým fosforem na farmě al-Baghouz v blízkosti syrsko-iráckých hranic východně od města Al-Bukamal pod záminkou boje s tzv. Islámským státem. V této oblasti se nachází naopak uprchlické tábory civilistů, kteří utekli před islámskými teroristy. Zdroje uvádějí, že přítomnost proamerických milic SDF a amerických okupačních sil v této oblasti brání ověření počtu civilních obětí útoku.

Fosforové bomby

Použití bílého fosforu ve válce je obvykle vnímáno jako kontroverzní záležitost a to zejména v hustě obydlených oblastech s civilním obyvatelstvem. Existuje více dokumentů upravujících použití bílého fosforu v boji, ale ne všechny jsou závazné pro všechny státy. Situaci komplikuje i více způsobů užití. Ačkoliv je bílý fosfor jedovatý, nebývá zpravidla použit jako chemická zbraň, ale jako hořlavina. Může sloužit k osvícení bojiště, označení cílů nebo naopak k zahalení bojiště kouřem. Používá se také k ničení (v podstatě upalování) živé síly nepřítele nebo k vyhnání nepřátelských bojovníků z bezpečných úkrytů a případně též k podlomení jejich bojové morálky.

Oběť fosforové bomby; Foto: International Solidarity Movement / Wikimedia Commons

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň