Až patnáctičlenná skupina islámských teroristů se v Idlibu pokusila odpálit výbušniny s jedovatými chemickými látkami, informuje Centrum pro smíření znesvářených stran v Sýrii.
Pokus o provokaci
V centru uvedli, že se podařilo získat důkazy neúspěšné provokace s použitím chemických zbraní ve východní části Idlibské deeskalační zóny. „Za účelem zmaření posunu syrských vládních vojsk v západních čtvrtích Sarakíbu a následného obvinění z použití chemických zbraní se 2. března večer až patnáctičlenná skupina teroristů pokusila odpálit výbušniny společně s nádobami, které byly naplněny jedovatými chemickými látkami,“ uvádí se ve zprávě centra. Centrum dále uvádí, že 3. března se při odvetných akcích syrských jednotek podařilo shromáždit důkazy o pokusu provokace teroristů. „3. března během odvetných akcí jednotek syrských vládních vojsk proti teroristům skupiny Hayat Tahrir al-Sham ve východní části Idlibské deeskalační zóny byly získány nevyvratitelné důkazy neúspěšné provokace s využitím chemických zbraní,“ uvádí se ve zprávě centra.
Situace v Idlibu
Situace v syrském Idlibu se vyostřila poté, co 27. února zahájili islamisté ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham rozsáhlou ofenzívu na pozice syrských vládních vojsk. Syrská armáda zahájila odvetnou palbu. Podle informací Ministerstva obrany Ruska byli ostřelováni mj. i turečtí vojáci, kteří se tam neměli nacházet. V důsledku toho zahynulo 36 tureckých vojáků a bylo zraněno přes 30 lidí. Šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov dříve prohlásil, že Turecko nedokázalo splnit několik klíčových závazků pro urovnání problémů kolem syrského Idlibu. Neoddělilo mj. ozbrojenou opozici, která je připravena na dialog s vládou v rámci politického procesu, od teroristů.
Poslední bašta islamistů
V souladu s dohodou, jíž bylo dosaženo v květnu roku 2017 na jednáních v Astaně (nynějším Nur-Sultanu) mezi zástupci Ruska, Íránu a Turecka, byly v Sýrii zřízeny čtyři zóny deeskalace. Území tří z nich přešla v roce 2018 pod kontrolu Damašku. Čtvrtá zóna ležící v provincii Idlib a částečně v sousedních provinciích Latákia, Hamá a Aleppo, není zatím stále podřízena syrské vládě. Přitom její větší část byla obsazena teroristy ze skupiny Fronta an-Nusrá. V září roku 2018 se dohodly Rusko a Turecko v Soči na zřízení demilitarizovaného pásma v Idlibu, kde se nachází více než deset různých ozbrojených skupin teroristů, které stále podporují finančně i zbraněmi některé západní státy.
Rudolf Hruboň