Válka v Sýrii; Foto: Wikimedia Commons

Válka v Sýrii; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

SÝRIE: Chystá se provokace a útok Západu?

V posledních dnech opět stoupá napětí v Sýrii v souvislosti s ofenzivou syrské armády s podporou Ruska proti posledním zbytkům islamistů v oblasti města Idlíb.

Vyhrožování Západu

Západní státy v čele s USA opět vyhrožují legálně svolenému syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi útokem v případě, že dojde k použití chemických zbraní, přestože tomu nic nenasvědčuje. Tzv. západní koalice, která působí na území Sýrie nelegálně, si tak evidentně dopředu vytváří záminku pro opětovný vojenský zásah do konfliktu.

Vyzbrojování islamistů

To, že mnohé islamistické skupiny v Sýrii v minulosti byly (a je podezření, že stále jsou) vyzbrojovány Západem a zejména Spojenými státy, se ví už dlouho. Existuje důvodné podezření, že v  rámci této podpory obdrželi islamisté i chemické zbraně, které používají při provokacích proti syrské armádě.

Nebezpečí střetu americké a ruské armády

Současná americká administrativa, ve které hrají důležitou roli tzv. jestřábi, tzn. zastánci agresivní politiky vůči Rusku, se nezdráhala v posledních dnech vypustit do médií zprávu, že jsou Američané odhodláni zaútočit i na ruská vojska, pokud se budou účastnit ofenzívy proti islamistům v Idlíbu. To by mohlo znamenat zcela zásadní eskalaci lokálního konfliktu v konfrontaci velmocí.

Rudolf Hruboň