Ilustrační foto: Andrew Bossi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Andrew Bossi / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÝCARSKO: Zdravotnictví je před kolapsem, nakažených koronavirem raketově přibývá

Nákaza novým typem koronaviru ničí Švýcarsko. Země hlásí 9117 potvrzených případů a 122 obětí. Počet úmrtí je tedy téměř na úrovni Německa, ačkoli má země jen desetinu jeho populace, píše německý týdeník Focus.

Zdravotnictví kolabuje

Nejhorší situace je v kantonu Tessin, kde je více než 1100 infikovaných a 48 obětí. Epidemii v tomto kantonu má zřejmě na svědomí sousedství se severní Itálií, která patří k nejpostiženějším oblastem v Evropě. Tamější zdravotnický systém se ocitá před kolapsem. Kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče je téměř vyčerpaná a nedostávají se respirátory. K tomu se přidávají obavy ze ztráty zdravotnického personálu ze zahraničí, pokud dostanou zákaz vycestovat.

Nejzasaženější země po Itálii

„Všichni víme, že pokud budou počty nakažených přibývat, nemáme dostatek prostředků, abychom nápor zvládli,“ cituje deník Die Welt Thierry Fumeauxe, vedoucího oddělení intenzivní péče v nemocnici v Nyonu u Ženevského jezera. Podle Univerzity Johnse Hopkinse, která ve svých analýzách uvádí i míru zasaženosti jednotlivých zemí v přepočtu na množství obyvatel, je na tom nyní Švýcarsko nejhůře hned po Itálii. Na 100 tisíc obyvatel tu připadá 103 infikovaných, ve Španělsku je to například něco přes 70 nemocných a u nás pouze 13 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Rudolf Hruboň