Obrněné vozidlo Piranha III; Foto: Wikimedia Commons

Obrněné vozidlo Piranha III; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÝCARSKO BLOKUJE dánskou zbrojní pomoc Ukrajině

Navzdory tomu, že se Švýcarsko připojilo k sankcím EU proti Rusku kvůli ukrajinskému konfliktu, zdůraznilo svůj neutrální postoj, když blokovalo dodávky zbraní kyjevskému režimu z Německa, Polska a nyní i Dánska.

Obrněné transportéry Ukrajinci nedostanou

Zatímco dánská vláda do značné míry mlčela o svém přesném zbrojním příspěvku Ukrajině, ukázalo se, že určité typy zamýšlených zbraní se k adresátovi nedostanou. Švýcarské úřady potvrdily, že odmítly žádost Dánska o dodání obrněných transportérů typu Piranha III na Ukrajinu. Podle dánského rozhlasu bylo ze Švýcarska nakoupeno asi 20 obrněných transportérů pod podmínkou, že mohou být předány do jiné země pouze pokud to Bern dovolí. Švýcarský sekretariát pro ekonomické záležitosti (SECO) uvedl, že již dříve obdržel podobné žádosti z Německa o zaslání tanků a munice. Nakonec byly všechny žádosti zamítnuty s odůvodněním, že Švýcarsko je neutrální země.

Tlak Západu na zrušení švýcarské neutrality

Švýcarsko již dříve udělalo vážný krok od své proslulé neutrality, když se připojilo ke všem sankcím uvaleným EU proti Rusku za jeho speciální vojenskou operaci na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a ochranu obyvatel republik Donbasu. Švýcarská vláda zároveň vytrvale zdůrazňuje neutralitu, když odmítla dodávat zbraně mimo jiné do Polska za účelem vyzbrojení Ukrajiny. Švýcaři se ale kvůli svému postoji v posledních týdnech dostávají pod stále větší tlak západních zemí. Například německý vicekancléř Robert Habeck při setkání se členy švýcarské vlády minulý týden zopakoval přání Berlína, aby Švýcarsko změnilo svou praxi a „poskytlo Ukrajině maximální podporu“.

Zpracoval Rudolf Hruboň