Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Zahraniční

NEBEZPEČÍ: Svět se přiblížil válce. USA vypověděly smlouvu INF

Spojené státy vypověděly smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která byla uzavřena ještě mezi Sovětským svazem a USA v roce 1987. Smlouva byla v době studené války jedním z hlavních výsledků snahy obou supervelmocí o kontrolu zbrojení. Svět se tak posunul blíže nebezpečí fatálního světového konfliktu.

Záminkou nové ruské rakety

Rozhodnutí je podle Pentagonu reakcí na údajné porušování této dohody. Důvodem má být nová ruská střela s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označovaná Novator 9M729), která má mít podle Američanů dolet 2500 kilometrů. Rusko ale opakovaně uvedlo, že dolet jejich nové rakety nepřesahuje 480 kilometrů.

Skutečným důvodem příprava na válku

Ve skutečnosti naopak Spojené státy porušily tuto smlouvu rozmístěním systémů Aegis Ashore / Mk-41 v Rumunsku pod záminkou obrany proti údajné hrozbě z Íránu. Ve skutečnosti lze tyto systémy velmi rychle změnit na útočné, jak potvrdili sami Američané (viz ZDE), a ohrozit území Ruska. Rusko na to neúspěšně opakovaně upozorňovalo Američany a žádalo odstranění těchto systémů (viz ZDE).

Rusko odstupuje od smlouvy také

Rusko rovněž odstupuje od této smlouvy na základě odstoupení ze strany USA. Na setkání s ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a obrany Sergejem Šohguem to v sobotu řekl prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. Ruský prezident zároveň nařídil, aby diplomaté přestali iniciovat jednání o smlouvě se Spojenými státy. Rozhovorům podle něj nicméně Rusko zůstává nadále otevřené.

Rudolf Hruboň