Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÉDSKO: Současná vlna násilí je extrémně alarmující

Bezpečnostní situace ve Švédsku se nyní zhoršila natolik, že švédská policie 29. srpna 2020 zveřejnila prohlášení nazvané “Extrémně závažný vývoj současného násilí”. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Nárůst organizované kriminality

V prohlášení se uvádí: “V poslední době došlo ve Švédsku k závažným incidentům a násilným činům spojeným s kriminálními sítěmi, při nichž bylo několik lidí zavražděno, a další byli vážně zraněni. Ve Stockholmu byli minulý týden zavražděni dva lidé a v Göteborgu se zločinecké skupiny pokusily demonstrovat svou moc šikanováním vozidel vjíždějících do některých čtvrtí. Začátkem srpna byla zavražděna nevinná 12-letá dívka a v jiných částech země dochází ke konfliktům mezi různými zločineckými sítěmi. Narůstá také počet dalších bezohledných zločinů. V pátek večer došlo například k násilné výtržnosti v Malmö, při níž bylo zraněno několik policistů.”

Švédská policie volá o pomoc

Šéf Švédské policie Anders Thornberg potom pronesl něco, co znělo jako žádost o pomoc od občanské společnosti: “Švédská policie je momentálně v těžké operační situaci. Jde nám nyní o to, aby se celá společnost postavila za Švédskou policii. Budeme i nadále bojovat proti organizovanému zločinu všemi nástroji, které máme k dispozici. Na řešení současné situace se ale musí podílet i všechny pozitivní síly ve švédské společnosti, ať už jde o úředníky měst a občanskou společnost, policejní složky a v neposlední řadě samozřejmě i širokou veřejnost. Policie musí zajistit, aby byli zločinci zatčeni a postaveni před soud. Zločinci musí zmizet z našich ulic a náměstí, aby nedocházelo k dalším bezohledným zločinům. Každodenní stres, kterému mnoho policistů ve své práci čelí, je znepokojující a velmi únavný. Pracujeme intenzivně, nepřetržitě, ale i přes všechno naše úsilí extrémní pouliční násilí pokračuje. Policie slouží 24 hodin denně, 365 dní v roce. Nevzdáváme se a neustupujeme, ale nynější situace je velmi stresující.”

Násilí ohrožuje švédskou společnost

Ulf Kristersson, lídr hlavní švédské opoziční Umírněné strany nyní žádá, aby trestným činem bylo již samotné členství v kriminálním gangu. “To, co nyní zažíváme téměř denně, není normální – ani pro Švédsko, ani pro Evropu. Téměř všichni, co zde žijeme, to víme. Tento vývoj ničí ve Švédsku občanskou důvěru a soudržnost. Surové násilí ohrožuje náš společenský systém. Kriminální gangy terorizují obytné oblasti a zabíjejí děti i dospělé, kteří se tam náhodou vyskytnou. Staví si kontrolní stanoviště a šikanují lidi v jejich každodenním životě. Chovají se jako teroristé – a musíme tedy proti nim zakročit plnou silou naší demokracie. Přijatá opatření musí být tvrdá a musí skutečně vést ke změně. Polovičaté zákroky jsou nanic. Švédsko by mělo začít tím, že trestným činem udělá již samotné členství v kriminálním gangu a stejně tak členství v jakékoliv teroristické organizaci.”

Nenávist vůči křesťanské kultuře

Kostel Västra Skrävlinge v Malmö byl nedávno sedm nocí po sobě zvandalizován. Okna byla vymlácena a sochy byly rozbity na kusy, včetně sochy Ježíše. Pachatelé jsou neznámí. Strana Švédští demokraté požádala Švédskou církev, aby se situací v Malmö hlouběji zabývala. Švédští demokraté ve svém prohlášení uvedli: “Nedávno jsme byli svědky vandalismu v kostele Västra Skrävlinge a systematického vandalismu na našich hřbitovech. Jsme přesvědčeni, že jde o závažný problém, kterým se musí Švédská církev zabývat. Bohužel mezi určitými skupinami obyvatelstva existuje nenávist vůči naší křesťanské kultuře a Švédská církev v Malmö nesmí být pasivní, když je naše křesťanské kulturní dědictví ničeno.”

Zpracoval Rudolf Hruboň