Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÉDSKO: Růst nezaměstnanosti a zadlužení kvůli imigrantům

Nové údaje ze statistického úřadu Evropské unie Eurostatu ukazují, že ve Švédsku roste nezaměstnanost. Každá čtvrtá obec a každý třetí region ve Švédsku vykázaly v roce 2018 schodek rozpočtu. Mnoho měst provádí rozpočtové škrty. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Důvodem nezaměstnanosti je imigrace

Podle Eurostatu činila v srpnu 2019 nezaměstnanost ve Švédsku 7,4 %, zatímco průměrná nezaměstnanost v EU byla v tom samém období na úrovni 6,2 %. To znamená, že Švédsko se řadí mezi země s vysokou nezaměstnaností – v rámci EU je na 24. místě z 28 zemí. Podle deníku Expressen je jedním z hlavních důvodů vysoké nezaměstnanosti ve Švédsku vysoký počet imigrantů, které země přijala. Masivní příliv lidí, kteří nemají příslušné vzdělání a jazykové znalosti na to, aby mohli pracovat ve švédské ekonomice, zvyšuje procento nezaměstnanosti v zemi. Malé švédské město Filipstad je příkladem místa, kam přišlo velké množství migrantů ze zemí mimo západní civilizační okruh, z nichž mnozí jsou negramotní, s malým nebo žádným vzděláním, a v důsledku toho je v této skupině přibližně 80% nezaměstnanost. Tito lidé jsou naprosto závislí na obecním programu sociálního zabezpečení.

Zadlužování obecních rozpočtů

Podle zprávy Švédské asociace místních samospráv a regionů vykázalo každé čtvrté město a každý třetí region v roce 2018 schodek rozpočtu. V roce 2019 se očekává schodek rozpočtu nejméně ve 110 městech a obcích (ve Švédsku je 290 měst a obcí a 21 regionů). Mnoho měst proto musí provádět rozpočtové škrty. Ve městě Ystad na jihu Švédska zajišťují místní sociální služby starším lidem teplá jídla a úklidovou službu. Aby se ušetřily peníze, tak místní úřady již nebudou poskytovat teplá jídla pro seniory a úklidové služby budou omezeny na jeden úklid za tři týdny. A senioři si budou muset kupovat hotová jídla v supermarketu. Podle zprávy v deníku Aftonbladet oznámil místní úřad ve městě Motala, že ve snaze snížit náklady na provoz svých nemovitostí, včetně domovů důchodců, omezí jejich vytápění. “O seniory se postaráme; rozhodně nezmrznou, mají přece k dispozici deky,” uvádí se ve zprávě.

Slučování rodin hrozí dalším zvýšením imigrace

Mezitím švédský parlament schválil v červnu 2019 zákon umožňující slučování rodin, který pravděpodobně opět zvýší imigraci do Švédska. Proti hlasovali jen poslanci z Umírněné strany a Švédští demokraté. “Vláda je přitom úplně v pohodě a nic si nepřipouští. Vůbec nepočítají s tím, že se zřejmě bude opakovat situace z roku 2015,” řekla poslankyně Umírněné strany Maria Malmer Stenergard. “V našich obcích i městech stále ještě panuje krize. Říkáme tomuto zákonu NE, protože to, co potřebujeme, je přísná migrační politika,” dodala.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň