Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÉDSKO ODMÍTLO členství v NATO

Švédsko se nehodlá ucházet o členství v NATO. Prohlásila to v úterý nová ministerská předsedkyně Magdalena Anderssonová, kdy prezentovala deklaraci své vlády.

Švédsko nemá o členství zájem

„Svoboda od vojenských aliancí slouží naší zemi dobře a napomáhá stabilitě a bezpečnosti v severní Evropě. Švédsko se nepřihlásí ke členství v NATO. Švédsko nebude nečinné, dojde-li ke katastrofě nebo k přepadení jiné země v severním regionu nebo v EU, a očekáváme, že se tyto země zachovají stejně, když budeme v nouzi my. EU je důležitou scénou švédské zahraničí politiky a bezpečnosti. Naše nynější předsednictví v OBSE poskytuje Švédsku možnost chránit evropskou bezpečnost,“ uvedla premiérka.

Spolupráce se sousedy

Anderssonová připomněla, že Švédsko prohlubuje spolupráci v oblasti obrany s Finskem a jinými severskými sousedy, v rámci EU a v partnerství s NATO. „Naše národní obrana se rozvíjí. V současné době se obnovuje pět pluků a vzdušná flotila ve Falunu, Sollefteå/Östersundu, Arvidsjauru, Kristinehamnu, Göteborgu a Uppsale. Posiluje se civilní obrana. Vypracovává se nová strategie národní bezpečnosti,“ řekla švédská premiérka.

Zpracoval Rudolf Hruboň