Provizorní nemocnice ve švédském městě Visby; Foto: VisbyStar / Wikimedia Commons

Provizorní nemocnice ve švédském městě Visby; Foto: VisbyStar / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÉDSKO: Kolektivní imunita je šílený experiment s 10 miliony lidí

Ve Švédsku sílí kritika vlády za její laxní přístup k epidemii koronaviru, který se projevuje experimentem s tzv. kolektivní imunitou. V zemi je již 2526 případů nakažených a 44 mrtvých. Uvádí se to v článku britského listu The Guardian (viz ZDE).

Lehkovážný premiér

V neděli vyzýval premiér Stefan Löfven Švédy k zodpovědnosti za boj s epidemií. Nevyhlásil však žádná nová omezení. Naopak na ně apeloval, ať si dál kupují jídlo v místních restauracích, a podpoří tak podnikání. Carl Johan Sonesson, politik ze Skåne, tvrdil, že Švédové mají chránit starší a ohrožené lidi, ale jinak mají „konzumovat, jíst venku, bavit se“ a „myslet na malé firmy“.

Šílený experiment

Vládní strategie zaměřená na získání „kolektivní imunity“ je podle matematika a statistika Marcuse Carlssona z univerzity v Lundu jen „šíleným experimentem s deseti miliony lidí“. „Jsme jediná země na světě, která nedělá vše, aby omezila nákazu. To je ruská ruleta,“ řekl virolog Fredrik Elgh z univerzity v Umeå. Vědci obecně příliš nedoporučují přístup „zmírňování“ epidemie, tedy izolaci jen starých a nemocných s tím, že si zbytek populace vybuduje proti koronaviru onu kolektivní imunitu. To by podle nich vedlo k příliš velkým ztrátám na životech.

Rudolf Hruboň