Zásah švédské policie; Foto: Carl Ridderstråle / Wikimedia Commons

Zásah švédské policie; Foto: Carl Ridderstråle / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠVÉDSKEM před parlamentními volbami zmítá násilná kriminalita

Švédskem, kde se budou 11. září 2022 konat parlamentní volby, otřásá vlna násilí, které nemá v moderní skandinávské historii obdoby. Zločinnost se vůbec poprvé dostala na první místo žebříčku nejzávažnějších obav voličů. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Prioritou právo a pořádek

41 % dotázaných voličů uvedlo, že právo a pořádek jsou nejdůležitějšími společenskými a politickými problémy. Sociální demokraté stojí v čele švédské vlády od roku 2014. Během těchto osmi let kriminalita v celé zemi lavinovitě vzrostla na současnou neúnosnou úroveň. Švédsko v posledních letech zažívá útoky zahrnující použití bomb, ručních granátů a jiných výbušných zařízení každý týden, někdy i několikrát týdně. V listopadu 2021 odstoupil z funkce předsedy strany a premiéra Stefan Löfven a první švédskou premiérkou se stala Magdalena Anderssonová. V dubnu 2022 došlo v několika švédských městech k násilným nepokojům a útokům muslimů proti policii, když se protiislámský aktivista Rasmus Paludan pokusil spálit výtisky Koránu.

Paralelní společnosti

Švédská premiérka tehdy připustila, že k násilnému chování gangů přispěla nedostatečná integrace, a prohlásila, že existují “silné síly, které jsou připraveny zajít až do krajnosti, jen aby poškodily naši společnost. Segregace zašla tak daleko, že ve Švédsku nyní existují paralelní společnosti. Žijeme ve stejné zemi, ale v naprosto odlišné realitě…. Zatímco probíhala rozsáhlá imigrace, tak integrace imigrantů selhala. Naše společnost k tomuto problému přistoupila příliš slabě.” K současným problémům bohužel přispěly všechny strany zastoupené ve švédském parlamentu s výjimkou pravicových Švédských demokratů.

Nejvyšší počet vražd

Dokonce i mainstreamová média, jako je BBC, přiznávají, že Švédsko má nejvyšší počet vražd střelnou zbraní na milion obyvatel v Evropě. V oficiální zprávě švédské vlády zveřejněné v roce 2021 se uvádí, že každý rok zemřou ve Švédsku při přestřelkách čtyři lidé na milion obyvatel. Evropský průměr přitom je 1,6 osoby na milion obyvatel. Ze statistik vyplývá, že 85 % podezřelých, kteří se ve Švédsku podílejí na smrtících přestřelkách, se narodilo v zahraničí nebo pochází z přistěhovaleckého prostředí. V poslední době se bombové útoky a střelba rozšířily i mimo největší města.

Demografické změny

Švédsko se během pouhých dvou generací změnilo z jedné z nejbezpečnějších zemí na světě na jednu z nejnebezpečnějších zemí v Evropě. Během téže doby masová imigrace dramaticky změnila švédskou populaci. 1,2 milionu osob oprávněných volit ve volbách v září 2022 se narodilo mimo Švédsko – volit tak může asi o 200 000 cizinců více než v předchozích volbách v roce 2018. Téměř každý čtvrtý prvovolič ve věku 18-21 let se narodil v zahraničí nebo se v zahraničí narodili oba jeho rodiče. Švédům, kteří chtějí, aby jejich rodiny byly v bezpečí před násilnou kriminalitou, dochází ve Švédsku lokality, kam by se mohli přestěhovat – pokud se ovšem nerozhodnou svou vlast opustit úplně, jak už mnozí činí, uzavírá svůj článek Gatestone Institut.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň