Foto: oriflame.ru

Foto: oriflame.ru

Zahraniční

RUSKO: Švédská společnost Oriflame je podezřelá z daňových podvodů

V pátek byly prohledány kanceláře zastoupení švédské kosmetické firmy Oriflame v Moskvě. Kontroly se účastní pracovníci Federálního daňového úřadu (FDÚ), spotřebitelské organizace Rospotrebnadzor a příslušníci Federální bezpečnostní služby Ruska (FSB).

Zaměstnanci FDÚ zjistili, že jen v letech 2009-2010 vyvedla firma z Ruska 2 miliardy rublů pod rouškou licenčních poplatků ve prospěch mateřské společnosti Oriflame Cosmetic SA, která sídlí v Lucembursku. Do roku 2010 firma vykázala 4 miliardy rublů kumulované ztráty při obratu 40 miliard.

Úředníci FDÚ dále zjistili, že tyto “licenční poplatky” nejsou v Lucembursku daněny. “Oriflame není jedinou zahraniční společností, která se vyhýbá povinnosti placení daní v Rusku”, uzavřel pracovník FDÚ.

V roce 2014 byl ruský představitel švédské kosmetické firmy podezřelý z daňových úniků. Výsledkem vyšetřování a soudních sporů bylo rozhodnutí o povinnosti společnosti zaplatit 21 milionů eur ve prospěch Ruska. Společnost se proti tomuto rozhodnutí bránila u několika soudů, ale neuspěla.

Rudolf Hruboň