Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDNES, areál skladu 16, kde došlo v říjnu 2014 k výbuchu, nejdříve hořel, valil se z něho temný dým a už když hořelo, tak z něj dva zbrojíři firmy IMEX nebyli schopní uniknout. Teprve potom následoval výbuch.
Muničák se nepodpaluje sirkama
Munice se dle vyjádření firmy sama vznítit nemohla, nicméně obal munice podle bývalého vojáka z povolání vydrží být nehořlavý jen nějakou dobu. Na fotkách si všímá hlavně toho, jak lajdácky měl areál vedené elektrické rozvody. A analytik Štěpán Kotrba dodává, že vojenská nálož by požár nezpůsobila, výbuch by nastal rovnou. „Muničák se nepodpaluje sirkama,“ říká. Současná zjištění ohledně údajného zapojení ruské rozvědky do výbuchů ve Vrběticích vrhlo tuto kauzu do nového světla. Není ale od věci se ohlédnout, co bylo o těchto výbuších napsáno dříve. Nejasnosti totiž provázely případ od začátku.
Fotografické důkazy z roku 2018
Serveru iDnes.cz se v roce 2018 podařilo získat fotografie skladu 16, který vybuchl jako první. Sklad podle nich nejdříve hořel, což vedlo k povolání hasičů a následně vybuchl. „Dvoje pancéřové dveře na obou stranách otevřené, zbrojíři, kteří předtím uvnitř pracovali, nejsou k nalezení. Žádný masivní požár, jen tmavý dým a několik žhavých kousků neznámé hmoty na trávě. Zhruba o 20 minut později ovšem nastala masivní exploze, která betonovou budovu rozmetala po okolí,“ popisuje článek událost. Fotografie serveru pocházejí z hasičského vozidla. Hasiči, kteří neměli tušení k jakému požáru jedou, se posléze stáhli, dle článku na poslední chvíli, protože na místě budovy byl za chvíli tři metry hluboký kráter. Pravost fotografií potvrdila firma IMEX, která si sklad pronajímala.
Ve skladu nebylo nic hořlavého
Právě to, že nejdříve hořelo a teprve pak následoval výbuch, vyvolávalo dle iDNES mezi experty pochybnosti, které ovšem nikdo nechtěl říct na záznam. „Snímek jen zvyšuje pochyby o tom, jak mohl sklad bez úmyslné sabotáže vyletět do povětří. Dle oficiálních soupisů totiž uvnitř nebylo nic, co mohlo hořet a vytvořit dostatečnou teplotu k explozi jinak proti samovolnému výbuchu odolné munice,“ psalo se o Vrběticích v roce 2018. Na fotografii získané v roce 2018 šlehají plameny jen z prostřední části. „Ve středové sekci B byly uskladněny letecké motory bez náplní a několik beden dělostřelecké munice ráže 152 mm standardního provedení. Znalec nepochybně potvrdí, že tato munice se nemůže sama od sebe vznítit ani zahořet. Zbývající uložený materiál byl nehořlavý,“ řekl k tomu zástupce Imexu.
Zbrojíři nemohli uniknout dveřmi?
Ve skladu byli dva zbrojíři, kteří jsou dnes označováni za oběti „ruského státního terorismu“. Ti nebyli údajně schopni uniknout už když budova jen hořela a valil se z ní hustý dým, i když byly dveře do objektu dokořán na obou stranách. Zbrojíři dle Imexu neměli s municí manipulovat, jen ji zkontrolovat a připravit k expedici. Spekulaci, že by se jednalo o pojišťovací podvod odmítla firma s tím, že munice byla prodaná a nepojištěná, tudíž firma utrpěla ztrátu. V roce 2018 podle vyjádření státního zastupitelství NCOZ nevěděla, co za výbuchem stojí. „Prověřování stále probíhá. Více informací k tomu v tuto chvíli poskytnout nemůžeme. Bylo by to věštění z křišťálové koule,“ odkázal tehdy na rozsah vyšetřování státní zástupce Foltýn.
Zpracoval Rudolf Hruboň