Ruské vojenské vozidlo DSE-1700A "Seržant"; Foto: Prolog SCTC

Ruské vojenské vozidlo DSE-1700A "Seržant"; Foto: Prolog SCTC

Zahraniční

SUV: Rusko představí nový typ lehkého vojenského terénního vozidla

Na oslavách Dne vítězství ve 2. světové válce, které se budou konat 9. května tohoto roku na Rudém náměstí v Moskvě, se zúčastní nová terénní vozidla vzdušných vojsk Lada 4×4. Auto, zvané “Seržant”, se již zúčastnilo cvičení výsadkových vojsk jako vozidla pro průzkumné skupiny.

Základem legendární Lada Niva

Nové vojenské vozidlo bylo vytvořeno na základě VAZ-21213 Niva. Karoserie je vyrobena z kompozitních nehořlavých materiálů, díky nimž je automobil sotva viditelný pro moderní termokamery. “Seržant” je mrazuvzdorný, odolný vůči chemikáliím a ultrafialovému světlu a na karoserii se netvoří led. Pokud si zákazník přeje, auto je vyztuženo pancéřovými deskami, případně zesílením dna automobilu. Ve srovnání se standardními vozy “Niva” je díky použití kompozitních materiálů téměř zdvojnásobena užitečná hmotnost vozidla.

Úspěšné zkoušky

V současné době je standardní výzbrojí vozidla 12,7 mm těžký kulomet „Kord“. Do budoucna není vyloučena instalace 30 mm těžkého granátometu AGS-30 “Plamen” nebo alternativně protitankového raketového systému Kornet. Vozidla prošla v minulých 2 letech úspěšnými vojskovými zkouškami u průzkumných jednotek a nyní budou zařazena do standardní výzbroje ruských vojenských sil.

Rudolf Hruboň